Ръководството на "Видахим" ще ревизира плановете си за съкращения на работници в предприятието. Около 150 от обявените за освобождаване от работа 314 служители на дружеството най-вероятно ще запазят работата си. Това стана ясно след среща на министъра на енергетиката Теменужка Петкова с ръководство на завода и представители на работниците, която се състоя тази сутрин във "Видахим".
Като изход от ситуацията е обсъдена възможността през април "Видахим" да участва в търг на Електро енергийния системен оператор /ЕСО/ за студен резерв и ако спечели, ще може да генерира приходи в бъдеще, които да позволят на хората да запазят работните си места, обяви Петкова, цитирана от iNews.
Припомняме, че в средата на ноември 2014 г. ръководството на видинското предприятие поиска по-висока преференциална цена от ДКЕВР, като се оплака, че НЕК е превела само 1 млн. и 400 хил. лв. при дължими 19 млн. лв. "Заради неплащане от страна на НЕК към "Видахим" предприятието може да затвори още тази нощ (12 срещу 13 ноември)", коментира тогава в рамките на заседанието в ДКЕВР изпълнителният директор на дружеството Цветомир Лещарски.
В приетите наскоро промените в Закона за енергетиката бе премахнато задължението на НЕК да изкупува тока от заводските централи на преференциални цени, ако те не отговарят на изискванията за високотехнологично производство на еленергия. Така много ТЕЦ към предприятията, които от години прилагат схемата "продавай скъп ток на НЕК, купувай евтин", между които е и този във "Видахим", ще бъдат принудени да спрат работата си, тъй като не отговарят на стандартите за високотехнологично производство на еленергия. Повечето от тях няма да могат да оцелеят и на свободния пазар на електроенергия, тъй като при свободно договаряните сделки цените на тока са много по-ниски.
Основното производство на "Видахим" е за изработване на каучукови изделия, а не на електроенергия. В предприятието сега има аномалия, като основното производство е на ел.енергия, а не на каучукови изделия. Затова държавата се ангажира да стимулира производството на каучукови изделия, каза още Петкова. Тя посочи, че през 2013 година приходите на дружеството са 54 милиона лева, от тях 52 милиона са от НЕК.
Всички искаме "Видахим" да работи и понеже спазваме закона, на 12 срещу 13 март тази година спряхме ТЕЦ-а във Видин. Това каза след срещата Севдалина Димитрова, председател на борда на директорите във "Видахим". НЕК дължи на предприятието 11 милиона лева, а това са пари, които ние дължим на доставчици и работници, каза Димитрова. Днес са преведени 2,4 милиона лева от НЕК.
Гумите, които произвежда предприятието във Видин не са конкурентни, въпреки че те се продават на себестойността им.
"Срещата бе полезна да изясним позициите си и да кажем, че държавата всъщност няма вина за това, което се случва, напротив държавата ще помогне с каквото е необходимо тези хора да запазят работните си места и "Видахим” да я има”, каза Петкова и допълни, че диалогът е бил изключително откровен, като тя е обяснила подробно същността на промените в Закона за енергетиката.
Една от промените в Закона за енергетиката е свързана с това от енергийния микс да бъдат извадени ТЕЦ-ове, които не произвеждат енергия по високо ефективен или комбиниран начин, посочи министърът. В течение на разговора е станало ясно, че именно изпълнявайки разпоредбите на закона, тъй като основното производство на "Видахим" не е на нивото и в обемите, в които трябва да бъде, е довело до невъзможност да се спазят изискванията на закона и е заявено намерение да бъдат освободени малко над 300 души, посочи Петкова.
"В диалога обсъдихме различни възможности за това какво би могло да се направи оттук нататък, за да може по-малка част от тези 300 работници да бъдат съкратени - какви са вариантите и това, че държавата ще ангажира целият си ресурс, за да помогне и 300 семейства да не останат без работа", каза тя.