Космонавтът от Европейската космическа агенция (ЕКА) Франк де Вин изпрати днес съобщение от Космоса, в което призовава европейските граждани да гласуват на европейските избори между 4 и 7 юни (7 юни в България). Шестмесечната мисия на астронавта на борда на Международната космическа станция (МКС) показва според него "какво европейците могат да постигнат, когато всички работят заедно". "Европа изглежда обединена оттук горе", каза по-нататък той.
Това първо по рода си предизборно послание на европейски астронавт е плод на съвместна инициатива на Европейския парламент (ЕП), Европейската космическа агенция и самия Франк де Вин, съобщи пресслужбата на ЕП.
"Ще гласувам чрез пълномощник, така че няма да пропусна следващите европейски избори, докато съм тук горе. Надявам се, че вие също ще гласувате на европейските избори между 4 и 7 юни, независимо къде се намирате и какви са вашите политически възгледи", подчерта Франк де Вин, който миналата седмица беше изстрелян в Космоса от космодрума в Байконур (Казахстан).
Де Вин ще бъде първият космонавт от Европейската космическа агенция (ЕКА), който ще бъде командир на Международната космическа станция, от месец октомври 2009 г. до неговото завръщане на Земята през ноември същата година.
"Фактът, че аз ще бъда европейският командир на Международната космическа станция, е идеален пример за това какво европейците могат да постигнат, когато всички работят заедно", каза Франк де Вин. Изборите са важни, продължи той, "защото Европа подобрява толкова много елементи от нашето ежедневие... от защита на околната среда до права на потребителите, от безопасност на транспорта до свободно движение на хората, Европа се грижи за благосъстоянието на своите граждани".
По време на своята шестмесечна мисия в орбита, де Вин ще ръководи свръхмодерна европейска научна програма, която ще включва многобройни експерименти, които да разширят границите на познанието в широк кръг от области.
Европейските граждани ще гласуват за ЕП между 4 и 7 юни 2009 г. Това са най-големите транснационални избори в историята, като в тях ще вземат участие над 375 милиона гласоподаватели в 27-те държави членки на ЕС, които ще избират между 9 000 кандидата. Така ще бъдат определени 736-те членове на Европейския парламент, единствената пряко избрана институция на Европейския съюз.