Държавите, добиващи петрол, които са извън Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), трябва да обединят силите си, за да стимулират поскъпването на ресурса, тъй като ние от картела отказваме да поемем цялата отговорност сами. Това обяви енергийният министър на Саудитска арабия Али ал-Наими, цитиран от „Бизнес инсайдър“.
„Ние отказваме да поемем цялата отговорност за това, защото ОПЕК държи 30% от пазара на петрол в световен мащаб, а останалите 70% идват от други производители“, коментира той.
Стойността на ресурса падна около 60 на сто между юни 2014 г. и февруари 2015 г., заради пренасищане на доставките и опасения от срив в търсенето на черното злато в глобален мащаб.
Страховете се засилиха през есента на миналата година, когато от ОПЕК обявиха, че няма да намалят обема на добива независимо от поевтиняващия петрол. Тогава те посочиха, че държат да запазят своя пазарен дял на всяка цена.
Дванадесетте страни, които влизат в ОПЕК, осигуряват около една трета от световното производство на ресурса. През февруари Саудитска арабия е пускала на пазара по 9,85 милиона барела на ден. Анализатори посочват, че някои от останалите държави износителки, като Русия, са силно зависими от решенията на картела и в това се крият притесненията на пазара за нов срив в цената на петрола.
Веднага след като стана ясна позицията на членовете на ОПЕК, последва спад в стойността на черното злато на международните борси. West Texas Intermediate (WTI) поевтиня до 45,70 долара за барел от 45, 82 долара по-рано през деня. Сортът Brent изгуби 62 цента до 54,70 долара за барел.