От днес в Евросъюза се пътува с COVID сертификат

01.07.2021 | 14:05
по статията работи: econ.bg
От днес в Европейския съюз официално влиза в сила системата за свободно пресичане на границите между страните членки с т.нар. цифров ковид сертификат
От днес в Евросъюза се пътува с COVID сертификат
Снимка: под лиценза на creative commons

От днес в Европейския съюз официално влиза в сила системата за свободно пресичане на границите между страните членки с т.нар. цифров Covid сертификат (EUDCC), но има ограничения и особености, заради които не всичко ще тръгне гладко в началото. Той ще съдържа данни - ваксиниран, преболедувал или с отрицателен PCR тест - за притежателя си и ще действа докато Световната здравна организаци обяви край на пандемията.

Но в момента никой не може да прогнозира кога ще се случи това заради ниските нива на ваксиниране в икономически развитите държави, отсъствието ваксини в развиващите се, въпросителните колко продължителен ще е изграденият имунитет и появата на нови варианти на коронавируса.

България е сред първите 7 държави, за които на 1 юни бе обявено, че са тествали и вече го издават - на сайта на Националната здравно-информационна система на Министерството на здравеопазването.

 

 

Започва да тече 6-седмичен преходен период (до 12 август) - времето за държавите от ЕС и Европейското икономическо пространство (EEA), които още не са готови да го издават, да се включат. Към 30 юни това са Швеция, Нидерландия, Ирландия, Малта, Унгария, Румъния и Швейцария. Те са технически готови, но ефективно не са свързани към единния портал за проверка на сертификата в друга държава.

Друг ключов момент е кои ваксини се признават. Държавите се договориха сертификат да се издава за всички ваксини, като за защитен се приема всеки, който поне преди 14 дни е приключил процедурата. Но всяка страна е свободна да признае не само ваксините, получили одобрението на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), но и други като руските или китайските. Всяка страна е свободна и да реши дали да прима сертификати само с първа от двете дози.

Междувременно възникна и нов проблем - в списъка на одобрените в ЕС четири ваксини е Vaxzevria на "Астра Зенека" (плюс тези на Moderna, Pfizer/BioNTech и Johnson & Johnson), но не и "Ковишийлд" (Covishield), неин вариант, сертифициран от индийския Serum Institute, най-големият производител на ваксини в света.

От ЕМА казаха за "Ройтерс", че Vaxzevria е единствената, с която AstraZeneca е кандидатствала при тях за оценка и одобрение. Covishield няма разрешение за продаване и прилагане в ЕС, макар че може да използва аналогична технология, допълват от лекарствената агенция. За одобрение е нужно ново кандидатстване или поне искане за одобрение на нови заводи за производство, които да бъдат инспектирани от ЕМА.

Covishield са около 88% от всички 322 милиона дози, поставени до момента в Индия, и ако някоя страна от ЕС поиска да признае разрешението от Световната здравна организация, то ще може да допуска и чужденци с такава ваксина.

Организацията Африкански съюз, обединяваща 54 държави, част от които вече поставят Covishield, призова в понеделник Европа бързо да разреши проблема, защото той създава дискриминация към идващите от Африка.

Тези, които не са се ваксинирали и разчитат на отрицателни PCR и антигенни тестове, трябва да знаят, че в ЕС ситуацията непрекъснато се променя. Франция, например, обяви вчера, че от 7 юли (следващата сряда) спира да плаща тези тестове за пристигащи туристи на границата и чужденците ще си поемат разхода (40 евро за PCR или 29 евро за антигенен). Обяснението е, че това е реципрочна мярка, защото в много държави французите трябва да си плащат за тестовете при влизане. Правителството обмисла да накара и френските граждани да си плащат, но след сезона на летните отпуски. Също вчера водещият научен консултант на страната проф. Жан-Франсоа Делфреси заяви, че вероятно се задава четвърта вълна на пандемията заради т.нар. делта вариант на коронавируса.

Що се отнася до гражданите на страни извън ЕС, допускани да пристигат свободно за туризъм или други пътувания, то всяка европейско правителство може при нужда да изисква тестове и карантина за тях. Вчера към досегашните 14 страни от препоръчителния списък бяха добавени още 11. След промяната списъкът включва: Армения, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Бруней, Канада, Йордания, Косово, Молдова, Черна гора, Катар и Саудитска Арабия, както и досегашните Албания, Северна Македония, Сърбия Австралия, Израел, Япония, Ливан, Нова Зеландия, Руанда, Сингапур, Южна Корея, Тайван, Тайланд и САЩ плюс китайските административни райони Хонконг и Макао.

Организации, представляващи най-големите авиокомпании и летища в Европа, предупредиха, че ще настане хаос и пътниците ще чакат с часове на опашки, ако страните не координират по-добре въвеждането в действие на европейския COVID сертификат, предаде "Ройтерс".Международният съвет на летищата, организацията "Авиокомпании за Европа" и Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) предупредиха в писмо националните лидери, че рискът от хаос е реален и че има голяма фрагментация и много различия в подхода към сертификатите в отделните страни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...