С празнично ученическо шествие от духови оркестри и мажоретни състави ще бъде отбелязан в София 24 май - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Президентът Георги Първанов, вицепремиерът и министър на образованието и науката Даниел Вълчев и министърът на културата Стефан Данаилов ще се включат в шествието, в което ще участват над 1000 ученици от цялата страна. То ще тръгне в 10.00 часа от НДК и ще премине по булевардите "Витоша", "Дондуков", "Цар Освободител", "Васил Левски".
Президентът ще разгледа изложбата "Васил Левски - 170 години от рождението" в Народната библиотека.
Вечерта Георги Първанов и съпругата му ще бъдат домакини на традиционния прием по случай 24 май в Националния исторически музей.
Пред Националната художествена галерия ученическият духов оркестър и мажоретният състав на Първа английска езикова гимназия в София ще направят кратка музикална демонстрация. Шествието, организирано от Министерството на образованието и науката и Столичната община, ще завърши в 11.00 часа пред Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
С шествие до паметника на Светите братя пред Народната библиотека, поднасяне на венци и цветя и с тържествено събрание ще се включи и Софийският университет (СУ) "Св. Климент Охридски", съобщиха от висшето училище.
На тържественото събрание в аулата на СУ слово ще произнесе ректорът на университета проф. Боян Биолчев.
24 май, празникът на славянската писменост и култура. "Върви народе възродени, към светла бъднина върви, с книжовността, таз сила нова, ти чест и слава поднови" са думи, които всеки българин знае от момента на пристъпването на училищния праг.
Думи, които често пъти изговаряме наизуст без дори да се замислим за смисъла и гордостта, които носят. Пеем химна на братята Кирил и Методий, независимо дали сме първoкласници или възрастни. Защото 24 май е символ на достойнство, традиция и духовност. Достойнство, защото на този ден честваме азбуката, която сме дали на света. Даваща самочувствие, образованост и културна независимост на "вси славяни". Традиция - най-дълго празнуваният ни празник в историята - вече повече от 200 години.
Духовност - празник не на политици и военни, а на културата и науката. На хората градящи устоите на нацията, на хората даващи ни идентичност и на тези, които възпитават поколенията след нас. В този ден се прекланяме и пред родителите си, които първи са ни прочели приказка, спомняме си учителите си, които пренебрегваме в годините.
Припомняме си и самите себе си, като малки ученици пред прага на откритието какъв невероятен свят ни откриват буквите, нашите букви.
Светският празник за Св. Св.Кирил и Методий, се развива като специфично българско явление, бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май, когато Църквата отбелязва празника на двамата Свети братя. В словото си, произнесено по случай 24 май 2003 година пред Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий", акад. Юхновски разказва за сборник с арменски пътеписи от 1813 г., в който е открито описание от един свещеник, свидетелстващ, че на 22 май 1803 г. го завели в Шумен "на празник на писмеността на българите" и той видял "как те пяли тъжни песни и после играли хоро".
Това е най-дълго честваният празник в държавата ни. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов. След Освобождението 11 май става всеучилищен празник на славянските първоучители. Тогава възниква и идеята за празничен химн. През 1892 г. в Русе Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва химна "Върви народе възродени". През май 1901 г. учителят от Петокласното ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към текста. С въвеждането на григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и църква, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече си имаме два празника - църковен (11 май) и светски (24 май).
Денят на Св.Св.Кирил и Методий е един от първите официални празници на възродената българска държава, превърнал се в празник на цялостния духовен живот и днес, в светлината на традицията, празникът 24-ти май обединява минало и бъдеще, за да обогати настоящето. За официален празник 24 май е обявен с решение на 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. Честит празник и наистина да бъдем възродени! /Източник: БГНЕС; Дарик радио