България се отказва от плановете за повторно отваряне на ІІІ и ІV блок на АЕЦ „Козлодуй”. Фокусът ни сега е насочен към лобиране за по-големи компенсации от страна на ЕС за затварянето на мощностите. Това заяви премиерът Сергей Станишев след срещата си с комисаря по енергетиката на общността Анрис Пиебалгс.
През януари, в разгара на газовата война между Русия и Украйна, Народното събрание даде мандат на правителството да проучи възможностите за отваряна блоковете, припомня Reuters. Сигналите от Брюксел обаче бяха силно негативни, не и без натиска на основния опонент на използването на атомната енергия в ЕС - Австрия.
„Трудно може да се случи нова криза до края на тази година, която да наложи повторното отваряне на блоковете”, отбеляза говорител на българското правителство. ЕС от своя страна даде ясен знак, че възможността за рестартиране на блоковете е много малко вероятна, допълни още той.
Друг правителствен източник, пожелал анонимност, обаче е признал пред Reuters, че София никога не е имала намерение да рестартира двата 400 мегаватови блока, затворени по настояване на ЕС в края на 2006 година. „Това беше ход, за да можем да поискаме повече компенсации”, поясни източникът.
През януари правителството многократно изтъкваше, че реакторите незаслужено са обявени за опасни. В четвъртък при срещите в Брюксел Станишев е поискал повече компенсации за затворените реактори от досега отпуснатите 550 млн. евро. Тези средства ще бъдат отпуснати до 2013 година.
"Представили сме много убедителни аргументи по отношение на финансирането. Направили сме съпоставка с финансовата подкрепа, която получават Словакия и Литва при аналогични случаи. Аргументите не са измислени от нас, почиват на реални факти и цифри", подчерта премиерът Станишев по време на специална пресконференция днес (06.03).
Над 70% от българите виждат в АЕЦ „Козлодуй” символ на националната гордост, показват проучванията.