Идеално запазена обувка - 1 000 години по-стара от Хеопсовата пирамида в Гиза, Египет и 400 години по-стара от Стоунхендж в Обединеното кралство - беше открита в пещера в Армения.
Обувката от волска кожа датира от приблизително 3500 г. пр. Хр. (медно-каменната епоха) и е в отлично състояние. Тя е изработена от едно-единствено парче кожа във форма, пасваща на крака на нейния притежател. Във вътрешността на обувката е намерена трева, но до момента археолозите не са наясно дали тревата е била използвана, за да топли крака или да поддържа формата на обувката - нещо като ранна версия на съвременните калъпи за обувки.
Не е ясно дали притежателят на обувката е бил мъж или жена, споделя водещият автор на изследването д-р Рон Пинхаси от Университетския колеж в Корк, Ирландия. Въпреки сравнително малкия си размер (европейски - 37), обувката е могла да стане и на мъж от тази епоха.
Пещерата, в която е открита находката, се намира във Вайоц Дзор - провинция в Армения на границата между Армения, Иран, Нахичеван и Турция - и е позната на местните археолози, благодарение на видимостта си от магистралата под нея.
В началото смятахме, че обувката и другите предмети датират от преди 600-700 години, поради отличното им състояние, споделя д-р Пинхаси. Едва когато материалите бяха подложени на радиовъглероден анализ в две лаборатории - в Оксфорд, Великобритания и в Калифорния в САЩ - осъзнахме, че обувката е няколкостотин години по-стара от обувките, носени от Йотци, Леденият човек.
Най-старите познати обувки до момента са сандали от растителен материал, открити в пещерата "Арнолд" в Мисури, САЩ. Сандали от същата епоха са открити и в "Пещерата на воина" в Юдейската пустиня в Израел, информират от National Geographic България.