Чуждестранните инвестиции у нас през тази година ще достигнат 5 млрд. евро. Тази прогноза направи Стоян Сталев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, по време на тържествената церемония по връчването на наградите "Инвеститор на годината 2008", която се проведе тази вечер в Централния военен клуб в столицата. Позитивното е, че голяма част от тези инвестиции са насочени към производството.
Изпълнение на децата от музикалното училище "Любомир Пипков" откри церемонията "Инвеститор на годината 2008"
За съжаление през първото деветмесечие инвестициите вече са с 1 млрд. евро по-малко спрямо същия период на миналата година, призна министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Интересът към България обаче остава висок. "Да си пожелаем догодина България да изпревари Хонконг по показател привлекателност за инвеститорите", допълни още министър Димитров, визирайки второто място на страната ни в класацията за тази година. Хонконг за поредна година беше мястото, описано от инвеститорите като най-привлекателното.
"Главният инструмент на българското правителство за излизане от кризата са инвеститорите и инвестициите, така че ще направим всичко възможно за добър бизнес климат и през 2009 година", заяви още той и допълни, че реалното производство е изходът от кризата.
По време на церемонията тази вечер отличени бяха “Калиакра Уинд Пауър" АД, София, "Девня Цимент" АД, Девня, “Винербергер" ЕООД, Луковит, “Луфтханза Техник София" ООД, София, “Хюлет Пакард", СОБАЛ "Д-р Тасков", Търговище. Те получиха бронзови статуетки, изработени от скулптора Сейфетин Шекеров. През тази година бяха отличени компании от всички сектори на икономиката, реализирали най-голяма инвестиция през 2008 година и открили нови работни места.
Отличените "Инвеститори на годината" за 2008 г.
Румен Овчаров, председател на Комисията за бюджет и финанси в Народното събрание, връчи наградата за проекта на "Калиакра Уинд Пауър" на председателя на борда на компанията Шинджи Уено. Г-н Уено обясни, че отличието показва, че страната подкрепя производството на енергия от възобновяеми източници. "Освен към вятъра, ние ще се обърнем и към слънцето за производство на енергия", коментира още той.
Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров награди Александър Кар, генерален директор на "Девня Цимент". "Инвестирали сме 400 млн. лева до този момент, планираме да вложим и 600 млн. лева в нов завод. Тези средства са доказателство за нашите сериозни намерения", обяви Александър Кар при получаването на бронзовата статуетка.
Бронзов бик получи и изпълнителният директор на "Луфтханза Техник София" Бернд Фрекман. Наградата беше връчена от вицепремиера Ивайло Калфин.
Сред отличените тази вечер беше и "Хюлет Пакард България", като наградата на управителя на компанията Саша Безуханова връчи Стоян Сталев. Министърът на здравеопазването Евгени Желев пък връчи статуетката на д-р Димитър Тасков, основател на Специализираната очна болница в Търговище. Представител на "Винербергер" получи наградата, връчена от зам.-министъра на икономиката и енергетиката Анна Янева.
Освен компаниите БАИ отличи и Росен Плевнелиев, Изпълнителен директор на “Бизнес парк София" от 1999-2007 г., който получи мениджърска номинация за успешен мениджър на първия сертифициран и успешно реализиран проект по Закона за насърчаване на инвестициите. Тази награда се връчва за първи път, уточни Стоян Сталев, който награди бизнесмена.
Ветроенергийният парк Калиакра, намиращ се в землището на с. Българево, община Каварна, сертифициран през м. юни 2006 г. за 1-ви клас инвестиция от БАИ, беше открит официално на 25 юли 2008 г. Проектът на стойност над 90 млн. лева е реализиран от “Калиакра Уинд Пауър", смесеното дружество между българското инженерингово дружество "Инос 1" и японската корпорация "Мицубиши Хеви Индъстриз". Вятърният парк разполага с 35 ветрогенератора с обща мощност 35 мегавата, свързани към високоволтовата преносна мрежа на НЕК.
"Девня Цимент" АД се контролира от "Симан Франсе" – Франция, което е част от "Италчементи Груп" – Италия. Освен "Девня Цимент", част от групата "Италчементи" е и циментовият завод "Вулкан" АД, Димитровград. Общата сума на инвестициите на "Итачементи" за придобиване, обновяване и модернизиране на заводите в България възлиза на 200 млн. евро. През 2008 г. "Девня цимент" АД отбеляза 10-годишнината от стъпването на дружеството в България.
През юни 2008 австрийската фирма "Винербергер" откри модерен завод с напълно автоматизирана производствена линия за керамични блокове в гр. Луковит. Инвестицията е в размер на повече от 25 млн. евро. Заводът в Луковит отговаря на последните стандарти за енергийна ефективност, опазване на околната среда и здравословни и безопасни условия на труд.
На 28.10.2008 беше открито модерно авиоремонтно съоръжение, разположено на Летище София. Инвеститор е "Луфтханза Техник София" - смесено дружество между "Луфтханза Техник" АГ, Германия, (80%) и "Булгериън Авиейшън Груп" (20%), а инвестицията е над 20 млн евро за модернизация на хангара, доковите съоръжения, за инструменти и работни материали и за обучение на работниците. Новият хангар е с площ 6000 м2 и позволява едновременното обслужване на два самолета. 350 висококвалифицирани работници осъществяват базово обслужване на самолети "Боинг" и "Еърбъс" за средни и далечни полети.
През 2006 г. "Хюлет Пакард" изгради високотехнологичен център в София за обслужване на клиенти в Западна Европа със софтуерни и хардуерни продукти. Към м. октомври 2008 г. дружеството е наело и обучило 1280 свои служители в областта на високите технологии, а до края на 2009 г. техният брой ще достигне 2000. През 2007 г. "Хюлет-Пакард глоубъл деливъри България център" ЕООД получи съгласно Постановление на МС № 177/25.07.2007 г. държавна помощ в размер 1 165 012 лева за обучение на специалисти по информационни технологии.
През октомври 2008 г. в гр. Търговище е открита СОБАЛ "Д-р Тасков”, наследник на Медицински Център "Д-р Тасков”. През изминалите 10 години в центъра са направени над 10 000 операции на пациенти от Търговище, Шумен, Разград, Русе и Велико Търново. Болницата е специализирана за диагностика, лечение и хирургия на очни заболявания, медико-козметични услуги и научна дейност. В новата 3-етажна сграда са разположени 4 модерни операционни зали, 5 поликлинични кабинета и 50 болнични легла. Разполага със съвременна апаратура за диагностика и лечение. Размерът на инвестицията надхвърля 3,5 млн. лева.