В края на 2013 г. стоят рискове от автоматична загуба на средства от Европейския съюз (ЕС). За това алармира пред News7 народният представител от "Коалиция за България" и бивш зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството.
Като основен фактор за проблемното усвояване на европарите той посочи тромавата администрация; бавният и сложен механизъм за одобрение и липсата на баланс в разпределянето на средствата.
По думите на Михалевски могат да бъдат дадени много примери в подкрепа на тази теза.
По данни на Камарата на строителите например 66% средствата, отпуснати от ЕС за обществени поръчки в сектора, са отишли в ръцете на 8 строителни фирми. 3% от парите са разпределени на около 4 хиляди други компании. В резултат по-малките фирми започват да обжалват решенията за отказ в опит да се противопоставят на нелоялната конкуретнта среда.
Най-много проблеми има в оперативните програми "Регионално развитие" (ОПРР) и "Конкурентоспособност", посочи депутатът. Има условия, които затрудняват предварителното финансиране на разходите в частния сектор. Тези, които кандидатстват по ОП "Конкурентноспособност", изпитват трудност да получат пари предварително, за да завършат своите проекти, добави Димчо Михалевски и заключи, че основната идея да се помага на малкия и средния бизнес в крайна сметка остава нереализирана.
Напредък се забелязва обаче при кандидатстващите по програмите за иновации.