Отровен токсичен облак заплашва небето над Гоце Делчев. Той е предизвикан от изгарянето на милиони тонове автомобилни гуми в промишената зона на Драма. Облакът е обхванал цялата област Драма, съобщи в редакцията на Econ.bg читателят Ерол Емилов. Съществува потенциална възможност да отрови зеленчуците и водата в гръцката област да стане негодна за пиене.
Тъй като област Драма е в непосредствена близост до границата, токсичната гъба може много лесно да се пренесе и на българска територия и да нахлуе във въздушното пространство над неврокопско.
Движението на токсичната гъба се следи от гръцки учени и при необходимост ще бъде обявено бедствено положение. От българска страна властите не дават информация за отровния облак.
Област Драма, която е най-голямата област в Гърция, произвеждаща мляко, е заплашена от екологична и икономическа катастрофа след пожар, горял почти цяла седмица в склад за гуми в индустриалната част на града, пише и гръцкият вестник „Елевтеротипия”. Огромни облаци токсичен дим покриха цялата област и сега учените се опасяват, че пепелта може да е отровила с диоксини водата и фуража, унищожавайки животинска и земеделска продукция.
Драма ще трябва да бъде следена за нивото на замърсяване през следващите 6 месеца, като първите резултати от взетите проби се очакват до 10 дни, предаде агенция "Фокус".
Първите оценки са, че токсичният коктейл се е разпространил в голям радиус и е достигнал до Южна България, като създава сериозен проблем за властите, които ще се наложи да отстранят безопасно тоновете изгорели гуми, които попадат в категорията на опасните отпадъци, посочва изданието.
Гръцкият вестник „Македония" предупреждава още в края на миналия юни със статия под заглавие: „Екологичен Чернобил в Драма". Пожарът, горял на площ от 50 декара, който продължава да тлее, е предизвикал неизчислимо замърсяване на района и проблеми за 3 500 души в околностите, предимно в населеното място Ксиропотамос, което отстои едва на 1,5 км от пожара. Замърсяването е достигнало до населената част на Драма, а освен Ксиропотамос, пряко са пострадали още 5-6 населени места в региона.
Вестникът посочва, че отделяните при горенето на гумите диоксини преминават в човешкия организъм чрез храната, затова плодовете и зеленчуците следва да бъдат измивани добре. Първоначалните замервания на компанията за водоснабдяване в Драма сочат, че питейната вода не е замърсена. Издадена е забрана на животновъдите да оставят животните им да пасат в район в радиус от 5 км от огъня и да унищожат произведеното мляко, както и да не колят кокошки. Областта ще трябва да бъде следена за нивото на замърсяване през следващите 6 месеца. Първите резултати от взетите проби се очакват до 10 юли.
Вестик „Македония" съобщава и, че български цианид заплашва река Марица. Властите в област Еврос са нащрек след новината за промишлен инцидент, станал на 16 май, в съоръженията на медодобивно предприятие в България, са изтекли цианид и други токсични вещества. Има риск те да стигнат до водите на Марица чрез притока й Луда Яна.
Заместник-областният управител на област Еврос Михалис Куюмдзис заяви, че веднага след като е научено за инцидента от сайта на българската екологична организация „Зелени Балкани", река Марица в гръцката й част е поставена под наблюдение и до момента не е открити нищо обезпокоително.
Българската страна не е информирала официално Гърция за инцидента в приток на река Марица и изтичане на опасни вещества, съобщава електронното издание на гръцкия вестник „Експрес”. Заместник-областният управител на област Еврос в Северна Гърция Михалис Куюмдзис е подчертал, че единствената информация е била получена чрез съобщение на екологична организация, според което на около 60 км северозападно от Пловдив е станала сериозна авария в съоръженията на медодобивно предприятие. В резултат на това са изтекли силно токсични и опасни вещества и тежки метали в реката Банска Луда Яна, която се влива в Марица.
В съобщението се посочва, че това означава, че има опасност от замърсяване на Марица заради обилните дъждове. От различни части на реката в гръцката й част са взети проби, а утре предстои да бъдат взети нови проби, като до момента не е открито нищо обезпокоително, което да говори за замърсяване на речните води.
Службите на област Еврос в Северна Гърция са започнали проверка дали река Марица не е замърсена, съобщи гръцкият интернет сайт Зугла. Властите са задействани след информация, че реката може да е замърсена с токсични и отровни вещества и тежки метали, тъй като още на 16 май е станал инцидента в България. От реката са взети проби, които са изпратени за лабораторни изследвания, но според заместник-областният управител на Еврос Михалис Куюмдзис няма причина за безпокойство.