Депутатите задължиха министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Ненков до 15 юли 2017 г. да предостави в Народното събрание информация за приетите критерии и изпълнените цели на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и ефекта от спестените разходи за енергия.
Решението беше взето сред продължилите повече от два часа разисквания по питане от народните представители от "БСП за България" Корнелия Нинова, Жельо Бойчев и Манол Генов към министър Нанков за политиката на МРРБ за изпълнението на програмата за саниране.
Още един срок трябва да спази министър Нанков - до 31 юли 2017 г. трябва да предостави на парламента информация за актуалното състояние на програмата за саниране, изразходваните финансови средства и стойността на сключените до 15 юли 2017 г. договори.
Третият сроке е 15 септември 2017 г., когато народните представители трябва да получат от регионалния министъробосновано предложение за бъдеща визия за националната програма и нейното финансово обезпечаване.
В рамките на парламентарния контрол депутатите спориха за разминаванията в цените на санирането в различните градове, за проблемите с контрола по изпълнението и възникналите дефекти в жилищата след санирането.
Според левицата, „отдавна е време да "санираме" тази програма, защото тя няма да е единствената, която ще рухне под тежестта на собствените й негативи". Жельо Бойчев от БСП препоръча на МРРБ да има еднакъв аршин към общините, които проверява и попита министъра какви мерки ще предприеме за да се подобри управлението на програмата.
От ГЕРБ защитаваха тезата, че програмата трябва да се развива и надгражда. По думите на Александър Ненков от ГЕРБ, икономическият ефект е много важен за хората, които живеят в санираните сгради. „Количеството спестена електроенергия е в размер на 975 000 мегаватчаса на година. Това са 130 млн. лв., които се спестяват годишно от сметките на потребителите", обясни Ненков. Според него от БСП не харесват тази програма, защото хората я харесват.
Рамадан Аталай от ДПС призова програмата да се разшири и да обхване и еднофамилните жилища.
В заключение министър Николай Нанков заяви, че от МРРБ отговарят и реагират на всички сигнали по програмата. „Предприели сме действия и всички дефекти по изпълнението ще са за сметка на строителите", посочи той. По отношение на референтните цени на санирането и разликите при отделните сгради, министърът подчерта, че който се е занимавал със строителен процес, знае, че "трудно се сравняват чушки с домати".