Бум на лоши заеми ни чака до месеци. През втората половина на 2010 г. ще бъде пикът на необслужваните заеми както в България, така и в цяла Централна и Източна Европа. Това сочи прогноза на "УниКредит", направена от главния икономист Дебора Револтела и Федерико Гицони, главен директор на групата за региона. Двамата представиха визията на италианската банка за излизане от кризата на ЦИЕ по време на годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие в Загреб.
Средно над два пъти са скочили лошите заеми в региона през 2009 г. спрямо края на 2007 г., сочат данните на финансовата институция. В България, според данни на БНБ, нивата на необслужваните кредити вече са над 10% от общия обем на отпуснатите. До 10% ще останат те у нас до края на 2010 г., сочат представени прогнози.
За 2011 г. се очаква да спаднат леко - до 9,6%. Свитото кредитиране е един от ефектите на кризата, който трябва да бъде преодолян, коментира Револтела. Според нея искането на заеми ще бъде ключовият фактор, който ще ни изведе от кризата, информира Standartnews.bg.
Според данни на банката у нас през 2009 г. спадът в обема на заемите е близо 1%. За 2010 г. обаче се очаква ръст на кредитите от 3,5%, а през 2011 г. - с 7,5%. Ще нарастват и спестяванията. Ръстът на депозитите в България тази година се очаква да бъде 4%, а догодина - 6,9 на сто.
Пълноценното използване на еврофондовете е задължително, подчерта Револтела. Това може да допринесе от 0,8% до 2% от годишния растеж на икономиката. Все пак прогнозата на банката за ръст на родната икономика остава не особено позитивна. За 2010 г. очакването е за 1% спад, а през 2011 г. - 2,2% ръст.
България не е сред най-засегнатите от гръцката криза държави в региона, смятат икономистите на "УниКредит". Гръцката криза се отразява в по-голяма степен върху банкирането, защото у нас са представени доста гръцки трезори, а също така и върху търговията и притока на инвестиции.
Друга прогноза на банката за България, този път оптимистична, сочи, че най-ранната възможна дата за въвеждане на еврото е 2014 г. Банковите сектори в страните от ЦИЕ остават устойчиви. Трезорите имат достатъчно ликвидност, но ключовият въпрос остава да се появи търсене на заеми, каза Револтела.