През тази година се очаква площите с тютюн да намалеят с 40% спрямо 2009 г. Това обясни Асен Кичуков, председател на Националното сдружение на тютюнопроизводителите в България, цитиран от Агенция "Фокус".
Причините са обективни - отпадането на премирането на тютюна у нас и недостатъчно добрите изкупни цени. От отглежданите досега около 3000 дка с тютюн се очаква да се обработват 1800 дка.
Въпросът за бъдещето на тютюнопроизводствения отрасъл в България остава без отговор. В планинските и полупланинските райони е почти невъзможно да се работи нещо друго, единственият поминък е гледането на тютюн. Затова, за да бъде запазено тютюнопроизводството, е нужно да бъдат вдигнати изкупните цени на тютюна, заяви Кичуков.
Българските тютюни са доказани с най-високо съдържание на всички свойства, необходими за производство на цигари и като качества отговарят на всички изисквания на производителите на цигари. Тютюнът, произведен например в Крумовград, присъства във всички цигари на "Филип Морис", обясни Асен Кичуков.
Ако цените бъдат вдигнати с 1.5-2 лв. на кг за сортовете като "Вирджиния" и "Бърлей", това би означавало, че отрасълът ще бъде запазен. За ориенталските сортове пък е необходимо повишаването на цената с 2 лв. за кг. По предварителни данни някои от по-големи изкупвачи на тютюн у планират по-високи цени за бъдещата реколта през тази година.
Средната изкупна цена на ориенталския сорт тютюн от реколта 2009 г. в Крумовград е била 4.69 лв., за сорта "Каба кулак" - 2,83 лв., за "Бърлей" - 2,01 лв., за сорта "Вирджиния" - 3,07 лв. Около 80% от ориенталския тютюн от реколта 2010 г. вече е договорен между производители и търговци като "Булгартабак холдинг", "Сокотаб България", "Лийв Табако-А. Михайлидис" и др. Това са компаниите, които основно у нас ще изкупят ориенталския сорт тютюн.