Още не е известно дължи ли "Топлофикация София" обезщетения за аварията

09.02.2017 | 09:25
по статията работи: econ.bg
Причината за аварията, заради която от неделя няколко столични района са без парно и топла вода, е токов удар в междинна станция в "Лозенец"
Още не е известно дължи ли "Топлофикация София" обезщетения за аварията
Снимка: БГНЕС

Тепърва ще се решава дали "Топлофикация - София" ще трябва да изплаща обезщетение на клиентите си, които пострадаха заради аварията, която остави голяма част от София без парно и топла вода. Не е известно и кой трябва да определи дали общинското дружество носи отговорност за повредата, нито какъв да бъде размерът на евентуалното обезщетение. Същевременно няма как да се гарантира, че подобни случаи няма да се повторят отново.

Всичко това беше изказано от ръководството на "Топлофикация София" пред комисията по икономика в Столичния общински съвет. Ръководството на общинското дружество бе поканено от членовете на комисията, за да даде информация за проблемите с топлоподаването в София и да се потърсят възможните решения.

Превенция - никаква

Причината за аварията, заради която от неделя няколко столични района са без парно и топла вода, е токов удар в междинна станция в "Лозенец". В резултат на него помпите, които задвижват водата, са спрели и тя е започнала да се връща в тръбите с висока скорост. Това е довело до "хидравлични удари" и множество пробиви в топлопроводи. Станцията обслужва над 400 км. тръби и 60 % от територията в източния район на София. Това каза пред общинските съветници Боян Паунов, ръководител на дирекция "Експлоатация" в "Топлофикация София".

От разговора между съветниците и ръководството се разбра, че към момента няма как да се гарантира, че подобни токови удари няма да създават същите аварии.

"Не е ли възможно да поставим резервни генератори?", попита общинският съветник Прошко Прошков (Реформаторски блок). "Няма ли начин да се поставят защитни клапани в топлопроводите", попита председателят на комисията Николай Стойнев (ГЕРБ).

"Не, защото водата се връща за секунди и тези системи няма да имат време да сработят", отговори директорът на "Топлофикация София" Георги Беловски.

Единственото, което може да се направи, е да се създадат системи, по които по-бързо и лесно да се локализират авариите, разбра се на срещата. Проучването какви могат да бъдат те и колко ще струват тепърва предстои.

Обезщетенията

"В своята история, 26-годишна история, "Топлофикация София" никога не прекратявала услугите си за повече от 48 часа", заяви Беловски. От ръководството на дружеството обясниха още, че тъй като този случай е прецедент, има редица неизвестни по отношение на обезщетенията.

"Претенции за обезщетения могат да изявят административните органи в лицето на "Комисията за енергийно и водно регулиране" (КЕВР), Националната електрическа компания (НЕК) и граждани", каза Боян Паунов.

От думите му се разбра че ако се установи, че общинското дружество е виновно, защото не е предоставяло услуга повече от 48 часа, санкцията, която може да му наложи КЕВР, е между 250 хил. и 1 млн. лева. Същевременно глобата, която може да наложи НЕК е в размер от 10 хил. до 50 хил. лева.

"Проблем са обезщетенията за граждани, които не са ясно формулирани в никой закон или в общите условия на "Топлофикация София", заявиха от ръководството на дружеството.

Според чл. 36 от общите условия, ако повредите в топлопреносната мрежа не са отстранени в срок до 48 часа от установяването им, "Топлофикация София" дължи "неустойка в размер на стойността на недоставената топлинна енергия за периода на закъснението". Тази сума дружеството трябва да изплати в срок до 30 дни от извършването на нарушението. По-рано днес омбудсманът Мая Манолова посъветва гражданите да подават жалби до "Топлофикация София", но преди 1 март, тъй като тогава запаметената от топломерите информация се нулира.

От дружеството обясниха, че за да бъдат изплатени каквито и да било обезщетения на клиентите обаче, първо трябва да се установи дали то има вина за аварията. Същевременно размерът на обезщетението не е фиксиран. Директорът на "Топлофикация София" поясни още, че тъй като до момента това не се случвало, все още не е известно кой орган трябва да установи виновността.

"Всичко това обаче е на втори план, защото в момента най-важно е да отстраним повредите", добави директорът Георги Беловски.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...