ПИБ изцяло е финансирала сделката за "Кремиковци"

15.04.2011 | 16:10
по статията работи:
Освен кредита за 59 млн. лв. на "Елтрейд Къмпани", банката е осигурила мостово финансиране. Трите фирми имали сключени договори за продажба на активи
ПИБ изцяло е финансирала сделката за "Кремиковци"

Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg: PORTAL

Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да  спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!

ТБ "Първа инвестиционна банка" (ПИБ) е осигурила всичките пари за покупката на "Кремиковци" АД. Това съобщи Dariknews.bg, позовавайки се на информация на финансовата институция до инвеститорите.

Освен кредита за "Елтрейд Къмпани" ЕООД в размер на 59 млн. евро, банката е осигурила мостово финансиране и на стратегическите й партньори. Това са фирмите "Надин Металс Трейд" и "Велпет консулт" ЕООД, които по проект ще партнират в осъществяването на сделката.

Трите дружества нямат икономическа свързаност според българското законодателство.

В деня след сделката - сряда, банката обяви, че е отпуснала 59 млн. евро заем на купувача на металургичния комбината. Тогава не беше обяснено, че ПИБ е осигурила цялото финансиране на сделката. Разледване на bTV показа, че никой не знае откъде е взел 26-годишният нов собственик на комбината останалите средства.

Парите по сделката бяха платени снощи. По-рано днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков изрази удовлетворението си от сделката. Той вече се е срещнал с представители на купувача, които са му разказали за плановете си. По този повод Трайков заяви, че е оптимист, че ще излезе нещо хубаво.

Едва от думите на министъра стана ясно, че новият собственик на "Кремиковци" е "Елтрейд къмпани" ЕООД, която е свързана с фирма "Надин" и е подкрепена финансово от Първа инвестиционна банка.

В рамките на придобитите активи на "Кремиковци", трите дружества ще развиват разнородна дейност. Те ще придобият активи, които са самостоятелно обособени на технологичен и функционален принцип и ще генерират различни по характер парични потоци. Фирмите имат предварителни договори за продажба на активи и продукция с чужди контрагенти, става ясно още от информацията на ПИБ.

Според фирменият регистър ДАКСИ "Надин металс трейд" ЕООД е създадена подобно на "Елтрейд къмпани" само преди малко повече от месец. Тя е собственост на Симеон Стоянов, който участва още в управлението на свързваната с ПИБ "София ленд". Стоянов бе на търга на "Кремиковци" заедно с Любомир Тодоров, като двамата са в борда на директорите на компанията за рециклиране на автомобили "Автоекобул", част от групата "Надин".

Няма данни във фирмените регистри за компания с името "Велпет консулт" ЕООД". Според информация на "Капитал" става въпрос за компанията "Валпет консулт", собственост на Валентин Войнов, става ясно от информацията на Дневник.bg.

На адреса, на който е регистрирана компанията купувач "Ел Трейд Къмпани" на столичната улица "Перник" 120, офис на фирмата няма. Хората, които живеят тук, не са виждали представители на тази фирма в блока. На този адрес обаче е регистрирана още една компания "Надин Н".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...