Пазарът на луксозни недвижими имоти в България е във възход, търсенето се повишава, за полугодието има над 12 % ръст на реално сключените сделки, а от около година се забелязва усилено предпочитание към жилища с квадратура над 200 кв. м. Цените вървят нагоре и едва ли до края на годината ще има съществена промяна.
Изискванията на клиентите непрекъснато нарастват, а инвеститорите се преориентират като съобразяват проектите си за висок клас жилища, които да отговарят на предпочитаната локация. Предлагането на луксозни жилища все още не отговаря на търсенето. Затова се получава и този висок ръст на цените, а не заради сериозни икономически показатели, постигнати в страната.
Привидно наистина е парадокс, че бедността у нас се разраства, а от друга страна и търсенето на луксозни имоти. Тенденцията в нашия сегмент не кореспондира с общото икономическо състояние на държавата, нито е следствие на сериозно забогатяване на българите. Просто нашата компания работи с около 10-15% от купувачите на пазара и в никакъв случай движението при нас не оформя цялостната тенденция при покупката на имоти. Но претендираме да познаваме пазара в най-високия клас, в който се купуват жилища за над 120 хил. евро, дори и в най-високия сегмент - над 500 хил. евро.
Нашите клиенти са обикновено на високи и средни мениджърски позиции, собственици на бизнеси и предприемачи, юристи, които имат добри и стабилни доходи и които са много сигурни кредитополучатели. Тази категория българи не са повлияни от обедняването нито по време на тежката криза, нито сега. Бих казала, че динамиката и ръстът на цените на пазара при нас са вследствие и на по-голямата смелост на хората с пари. Днес те са по-решителни, защото инвестицията в недвижим имот, безспорно, е най-безрисковата към момента.
Подчертано нараства интересът към големите жилища с над 3-4 спални, които имат необходимия брой бани и сервизни помещения. Освен локацията вече приоритет сред нашите клиенти се оказва и неговия размер. А такива жилища няма достатъчно. По тази причини сделките с тях се изповядват на по-високи от обичайните и средни цени. Преди беше обратното - за по-малкото жилище можеше да се постигне по-висока цена. На следващо място идва интересът към по-доброто разпределение на помещенията и височината на таваните.
От чужденците определен афинитет към луксозни имоти в България проявяват французите, те оценяват позитивно старата градска част на София, англичаните - също. Но тези сделки са епизодични. Не е така при българите, които живеят и работят зад граница. Все по-често те се обръщат към нас, защото искат да инвестират в жилище - за себе си или за децата си, и дори са склонни да се върнат в България след известно време. Но и те са малка част от клиентите ни - не повече от 5%. Нашата компания е ориентирана по-скоро към вторичния пазар, въпреки че имаме участия и в проекти от новото строителство, което много се раздвижи напоследък.
Тенденция е, че имаме клиенти, които вече са склонни да инвестират в жилище на много ранен етап от неговото строителство, „на зелено”, както се казва. Помните, че преди хората предпочитаха да видят имота в неговия завършен вид и не искаха да рискуват в жилище, което е само на плоча. Сега това се промени, доверието им се върна и високите средни цени на квадратен метър над 1200 евро, които те плащат, са наистина реални.