Палестинският посланик пред Econ.bg: Очакваме подкрепа от България в ООН

03.08.2011 | 11:55
по статията работи: Елица Елефтерова
През септември палестинците ще поискат да бъдат признати като държава, както и да се присъединят към ООН
Палестинският посланик пред Econ.bg: Очакваме подкрепа от България в ООН

"Вярваме, че България ще подкрепи решение на Организацията на обединените нации (ООН) за създаване на автономна независима палестинска държава в границите, определени с резолюция 181 на ООН от 1947 г." Това заяви посланикът на Палестина в България Н. пр. д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух в специално интервю пред Econ.bg.

Припомняме, от пролетта на тази година стана ясно, че палестинците ще поискат да се присъединят към световната организация и да бъдат признати като държава. "Ще отправим искане до генералния секретар на ООН за пълно присъединяване към организацията и признаване на Палестина в границите от 1967 г. Трябва да се обърнем към ООН, без да допуснем и най-малката грешка", заяви на 27 юли палестинският президент Махмуд Абас. За утре, 4 август, в Доха е предвидена среща с експерти от Арабската лига за съставяне на текста на искането до ООН.

Към началото на юни 2011 г. палестинската държавност е призната от около 120 страни от ООН, но й е необходимо да бъде призната от 129, което да е 2/3 мнозинство от всичките 192 членки на организацията. Тя се надява до септември 2011 г. да постигне този брой. Очакванията на посланика са, че палестинската молба ще бъде блокирана в Съвета за сигурност заради вето, най-вероятно от страна на САЩ. Затова Палестина се стреми да постигне разрешението в Общото събрание (ОС) на ООН.

Относно получаването на 2/3 от гласовете на ООН за признаване на пълноправното членство Палестина в организацията, Н. Пр. Мадбух заяви пред Econ.bg, че гласуването е "морално, за да се окаже натиск върху държавите в Съвета за сигурност, и особено - върху САЩ".

"В случай че нашата молба не бъде приета от Съвета за сигурност (СС) на ООН, са нужни само половината плюс един глас за признаване на независимостта, но това ни дава право на непълноправно членство. Дори и при такова стечение на обстоятелствата ще се смени характерът на конфликта с Израел. В този случай, след получаване на този статут, Палестина ще стане независима държава", коментира д-р Мадбух. Настоящият статут на Палестина е на наблюдател в ООН.

България признава палестинската държава през 1988 г. и според посланика би било нелогично една държава, която признава друга държава, при гласуването в ООН да бъде "против" или да гласува "въздържал се". "Надяваме се България да се придържа към своите исторически позиции и да не позволи да бъде измамена от израелските икономически изкушения. Палестинската кауза е и морална кауза и ние очакваме всички политици по света да се съобразят с това. Всички резолюции на ООН гласят, че палестинският народ има право на свое самоопределение", допълни посланикът.

"Имаме пълно доверие в политическото ръководство и в българския народ в продължаването на принципната българска позиция, която се застъпва за палестинската кауза, а това в никакъв случай не бива да се разбира като стъпка срещу Израел, защото палестинското ръководство признава Израел и иска да осъществи палестинската цел - Израел и Палестина да живеят в мир", коментира
д-р Мадбух.

Все още българската държава не е заявила позицията си по въпроса. През юли в София се проведе общо заседание на българското и израелското правителства. Тогава България призова да се възобновят преговорите за мир между Израел и Палестина. Премирът Бойко Борисов обаче се въздържа да посочи каква ще е българската позиция при гласуването на резолюцията на ООН за пълноправно членство на Палестина през септември.

Сред аргументите в полза на своята държава, д-р Мадбух посочи, че според решението на ООН от 1947 г. има разделение на географския регион Палестина на две държави, в които да живеят два народа - описани в резолюцията като "независима арабска и еврейска  държави". "Приемайки с резолюция създаването на израелска държава, ООН трябва да приеме и създаването на палестинска държава. Резолюция 181 е актът за раждане и на двете държави. Следователно всяка държава, която признава Израел, трябва да признава и Палестина. Не може да се приема резолюцията наполовина. Нашата цел и в Общото събрание, и в Съвета за сигурност, е да се приеме Палестина като пълноправен член в ООН - в границите отпреди 1967 година и със столица Източен Йерусалим (палестинците считат, че целият Източен Йерусалим е окупирана територия и в декларацията за независимостта си от 1988 г. заявяват, че източната част на града е палестинска столица - бел.ред.)", обобщи посланикът.

"Досега 120 държави по света подкрепят изграждането на независима палестинска държава върху териториите от 1967 г. Броят на държавите, които ни подкрепят, е много по-голям от броя на държавите, които признават израелската държава", заключи д-р Мадбух.

Движение "Хамас" не е пречка по пътя към мира

Някои политици възприемат движението "Хамас" като една от пречките за осъществяване на мира в региона. Според посланик Мабдух това не е така. Той припомни, че наскоро беше подписан договор за примирие между двете враждуващи движения "Фатах" и "Хамас" (В края на април 2011 г. „Хамас” и „Фатах” обявиха, че слагат край на враждата си и ще назначат съвместно временно правителство, което да организира провеждането на парламентарни избори до една година – бел.авт.).

Върху този договор са се подписали и всички политически партии в Палестина. Най-важното в него е, че Организацията за освобождение на Палестина (ООП) отговаря за политическата част в преговорите с Израел. Ръководителят на "Хамас" Халед Мешал е обявил, че поддържа изграждането на независима палестинска държава на териториите, окупирани през 1967 г. "Така в политически план няма противоречие между ООП и "Хамас", коментира посланикът

"Хамас" не представлява никаква пречка в пътя към мира", категоричен е д-р Мадбух.

В края на седмицата в рубриката "Интервю" на Econ.bg ще откриете пълния текст на разговора ни с Н. пр. д-р Ахмед Мохамед ал Мадбух.

Редактор: Лили Бончева

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....