Още от началото на следващата година Европейският съюз ще насочи значителни средства към страните и регионите, където младежката безработица надхвърля 25 на сто, сред които е и България. Това договориха тази нощ държавните и правителствени ръководители на 27-те, които взеха и решения за финансирането на малкия и средния бизнес и одобриха 7-годишния бюджет на Евросъюза, предаде БНР.
Предварително планираните 6 милиарда евро за младежка заетост ще бъдат увеличени поне до 8 милиарда, обявиха председателите на Европейската комисия и Европейския съвет Жозе Барозу и Херман ван Ромпой.
Засега не е ясно дали и с колко това ще повиши и размерът на тези около 100 милиона евро, които вчера премиерът Пламен Орешарски каза, че очаква да получи България.
Европейските лидери се договориха да направят всичко необходимо неработещите и неучещи младежи под 25 години да получат работа, стаж или допълнителна квалификация до 4 месеца след завършване на образованието си, както и част от еврофондовете да бъдат пренасочени към младежка заетост.
"Инициативата за младежка заетост” трябва да бъде напълно завършена и оперативна до януари 2014 г., което ще позволи да започне изплащането на първите средства за бенефициентите, съобщават от правителствената пресслужба.
Ще бъдат използвани възможностите за подкрепа на младежката заетост от Европейския социален фонд, включително за насърчаване на мобилността на младите хора чрез програмата "Твоята първа работа с EURES" за стимулиране на трансграничната заетост и програмата "Еразмус за всички" от януари 2014 г.
Друго решение от тази нощ предвижда да се възстанови нормалното кредитиране за икономиката и да се улесни финансирането на инвестициите, най-вече в малките и средни предприятия (МСП). За тази цел ще се използват и десетте милиарда евро, с които беше увеличен капиталът на Европейската инвестиционна банка – така според Херман ван Ромпой финансиране ще могат да получат милиони малки и средни предприятия.
Ромпой съобщи още, че постигнатият вчера компромис с Европейския парламент за бюджетна на ЕС 2014 -2020 г. е получил пълна подкрепа от Европейския съвет. Той също така отрече неофициалните информации, че има проблем с Великобритания и ежегодната отстъпка, която тя получава от него.
Съветът одобри и икономическите препоръки към отделните страни, с което те стават задължителни – тези за България предвиждат запазване на бюджетната стабилност, повишена събираемост на данъците, ограничаване на сивата икономика и подобряване на бизнес средата. От страната ни се очаква и да изравни пенсионната възраст за мъже и жени, да ограничи ранното пенсиониране и да търси решения за структурната безработица.
Заседанието на Европейския съвет продължава и днес – очаква се той да даде окончателно одобрение за започване на присъединителни преговори със Събрия, и за сключване на споразумение за асоцииране с Косово, което е първа стъпка в процеса на интеграция.
На вниманието на държавните и правителствени ръководители ще е и бъдещият банков съюз.