Парламентът избра Сотир Цацаров за председател на КПКОНПИ. Гласуваха 198 народни представители, за бяха 165, против – 30, въздържаха се трима. Преди това парламентът гласува и кандидатурата на Симеон Найденов от ПП Воля. За него гласуваха 12 депутати, против бяха 42, 136 се въздържаха.
Двамата кандидати бяха изслушани от Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика в открито заседание на 3 декември. Тогава те представиха концепциите си и отговаряха на въпроси от членовете на парламентарната комисия.
Симеон Найденов предложи антикорупционната култура да залегне в програмата на училищата и университетите, а Сотир Цацаров отново каза, че КПКОНПИ не се нуждае от каквито и да е нови правомощия, а тези, които има сега да бъдат развити. Той настоява дирекция Антикорупцията да бъде подсилена за сметка на администрацията и да има изнесени работни места в страната.
От БСП заявиха, че гласуват против и двете кандидатури. Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че Комисията функционира от две години, а ако се попитат хората извън пленарната зала на НС, повечето я свързват със скандала около незаконната тераса на нейния бивш председател Пламен Георгиев. „За две години комисията доказа своята неефективност. Вярваме,че Сотир Цацаров ще се опита да я събуди. Г-н Цацаров, тя не е заспала, мъртвородена е“, заяви Нинова.
В отговор на казаното от Нинова, че комисията не си върши работата, депутатът от „Воля“ Веселин Марешки“ каза,че не е работата на тази институция да бъде всеки ден по медиите. „Казвате,че комисията не си върши работата, а какво е свършило президентството и трябва ли да закрием пресцентъра му“, попита риторично фармацевтичният бизнесмен.
След избора Сотир Цацаров ще трябва да депозира оставка като главен прокурор пред Висшия съдебен съвет, а президента да го освободи с указ. Цацаров не очаква президентът да бави указа.