Увеличение на пенсионната възраст през следващата година ще е опасно, защото има риск вместо да ограничим безработицата, да я увеличим. Това каза министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов в предаването „Седмицата" на Дарик.
„Демографската криза, която се очертава, състоянието на пенсионния фонд и недоверието на хората към пенсионната реформа, обаче неизбежно ще доведат до увеличаване на пенсионната възраст", посочи Младенов. По думите му обаче, това ще стане плавно, за да се избегнат сътресения.
„В Националния съвет за тристранно сътрудничество и в присъствието на министъра на финансите (бел.ред. Симеон Дянков), който е ръководител на тристранния диалог, се разбрахме, че веднага на полугодието на следващата година сядаме на масата на преговорите да видим как ще актуализираме пенсиите според швейцарското правило, както и според инфлацията", каза Младенов. Той уточни ще се обсъжда повишаването както на минималната пенсия, така и на пенсията за старост така и минималните работни заплати. „Всичко трябва да стане според възможностите на бюджета и аз ви уверявам, че ще намерим най-добрите решения", заяви още социалният министър.
„През март 2010-а започваме преговорите и аз се надявам, че тези повишения ще влязат в сила от 1 юли 2010 г. Ние мислим да актуализираме и тавана на старите пенсии, което също ще стане от средата на следващата година. Постепенно таваните на старите пенсии ще се движат нагоре и в един момент ще отпаднат. Но категорично новите пенсии, които ще се получават след 1 януари 2010 г., за тях таван няма да има", съобщи още той.
Младенов разкри още, че заварил в бюджета на Националния осигурителен институт дефицит от около 550 млн. лева.
"Направихме един Консултативен съвет към Министерството на труда и социалната политика (МТСП). В него участват социални партньори, частните пенсионни фондове, пенсионерски организации, хора, експерти, които включително са участвали в правенето на пенсионната реформа от преди 10 години. Те единодушно заявиха, че поради взимането на политически решения в пенсионното осигуряване през тези години се е загубило доверието на хората в пенсионната система.
„В пенсионната система не може да се пипа на парче. Тя е отражение на цялостната социална дейност - на заетостта, на безработицата, на политиката по доходите, на безопасните и здравословни условия на труд, на здравеопазването. Пенсионната реформа съсредоточава върху себе си всички отражения на пазара на труда. И условията, в които работят хората. Затова в пенсионната реформа трябва да се мисли дългосрочно", заяви социалният министър.
Той заяви, че в момент, когато сме изправени пред изключително тежка криза, нашите усилия трябва да бъдат насочени кратковременно върху пазара на труда и мерките, с които да подпомогнем бизнеса и хората, и след това да чертаем пенсионния модел, който ще върне доверието в него.
„В България трябва да започнем да свикваме, че ключовата дума на пазара на труда е квалификацията, обучението и преквалификацията", каза социалният министър Тотю Младенов. Той посочи, че към края на септември безработицата в страната е 8,03% или 297 519 безработни лица, и подчерта, че увеличаването на срока за получаване на помощи за определен кръг безработни ще е кратковременна мярка.
Социалният министър Тотю Младенов приветства работата на НАП по отношение на футболните клубове. „Абсолютно подкрепям тези мерки, които са предприети в момента от НАП и другите контролни институции. Защото ако искаме да стъпим на една здрава почва и футболните клубове да искат помощ от държавата, то нека бъдат изрядни към тази държава", каза той.
Тотю Младенов заяви още, че министерството вече е предало 58 случая на прокуратурата по повод на неправомерното изразходване на средства за помощни средства за хората с увреждания. По думите му във ведомството се подготвят още 50 преписки. „Очаквам много бързи производства срещу тези сигнали, защото трябва час по скоро да пресечем тази практика. Това е източване на държавата. Най-масовата далавера е в лекарските комисии - там има свързани лекари с фирми-дистрибутори на помощни средства. Ние няма да позволим да се ощетява държавата и хората с увреждания чрез източването на тези средства", обяви Младенов.
Той уточни още, че до месец-месец и половина очаква екипът на социалното ведомство да е готов с промените в Закона за хората с увреждания, информира Dariknews.bg.