*Информацията е актуализирана към 17:20 часа
Израелският президент Шимон Перес заяви, че Хосни Мубарак никога няма бъде забравен заради десетилетията мир между двете нации, за който е допринесъл. Перес участва в официалното откриване на Втората политическа конференция Европейски приятели на Израел, която късно снощи беше открита в Ерусалим. В нея участват председателят на парламента Цецка Цачева и български депутати. След откриването, Цачева имаше лична среща с Шимон Перес.
Изненадваща експлозия - така израелският президент нарече протестите, заляли улиците на Кайро. Емоционалната реч на Шимон Перес тук в Ерусалим показа не само политическа класа. В анализа му на ситуацията в Близкия изток се откроиха послания, които светкавично провокираха множество коментари. Перес защити Хосни Мубарак, като обясни, че лично го познава от много години.
Шимон Перес: Хосни Мубарак е един от хората, които са спасили много човешки животи, пазейки мира в Близкия изток. Животи на египтяни, араби, израелци. Няма значение какви сега са критиките към него. Неговият принос за мира, що се отнася до мен, никога няма да бъде забравен.
В анализа си Перес посочи като причини за случващото се в Египет гладът и бедността. И подчерта, че е голям риск и че са много притеснени, ако се стигне само до смяна на правителството, без промяна на причините за напрежението в Кайро.
"Ако организацията Мюсюлмански братя бъдат избрани дори демократично, те няма да донесат мир", смята израелският президент. Пред БНТ Перес заяви, че бъдещето на Близкия изток е в демокрацията и мира.
Междувременно египетското "Мюсюлманско братство", най-голямата опозиционна групировка в страната, започна преговори с вицепрезидента Омар Сулейман, съобщават държавните египетски
медии, цитирани от bTV.
Членове на ръководния съвет на забраненото движение участват в безпрецедентната среща. От страна на правителството присъства и новият генерален секретар на управляващата Национална демократична
партия Хосам Бадрауи. В преговорите с вицепрезидента участват и други, по-малки опозиционни партии, като Уафд и Тагамму.
Новосформирана група от египетски интелектуалци, наричани популярно "мъдреците", които миналата седмица изготвиха предложение за достоен изход от политическата парализа, също се срещнаха със Сулейман.
Участниците в преговорите се договориха за редица мерки за преодоляване на кризата в страната, предизвикана от масовите протести на опозицията през последните две седмици, предаде РИА Новости, цитирана от агенция "Фокус".
Страните се договориха, че всички стъпки за преодоляване на кризата трябва да се приемат изключително в рамките на действащата конституция. Всички мерки, споменати в подписания днес документ имат временен характер и ще действат до изборите за нов президент, които ще се проведат след изтичане пълномощията на действащия държавен глава Хосни Мубарак. Фактически това означава, че опозицията оттегля искането си за незабавна оставка на президента.
Една от основните договорености също така бе гаранцията за изпълнение на всички поети обещания, които бяха обявени в обръщението към нацията на президента Мубарак на 1 февруари. Става дума за обещанието му да не се кандидатира за нов президентски мандат, а също така да гарантира мирния преход на властта в пълно съответствие с конституцията на страната.
Страните категорично осъдиха чуждестранната намеса във вътрешните дела на Египет, подчертавайки, че „по време на кризата е имало опити на международни сили да дестабилизират обстановката в страната".
Египетският вицепрезидент Омар Сюлейман е отхвърлил по време на преговорите искането да поеме функциите на президента Хосни Мубарак, съобщи участник в преговорите от опозицията, цитиран от АФП. „Ние предложихме президентът да делегира правомощията си на вицепрезидента, както се предвижда в член 139 от конституцията, но Омар Сюлейман отхвърли това предложение”, съобщи делегат на опозиционните групировки, участвали в преговорите.