Автор на статията: Деляна Петкова ( deliana.petkova@3bay.bg
)
Пет държави от ЕС са превишилите млечните квоти за 2010/2011 година. По тази причина в бюджетите на Дания, Холандия, Австрия, Кипър и Люксембург ще влязат общо 55,5 млн. евро повече, съобщи
Европейската комисия (ЕК).
Австрия, Кипър и Люксембург са нарушили правилата само по отношение на доставките, докато Холандия и Дания са превишили обявените количества за доставка и директни продажби на мляко. Петте държави са превишили националните си квоти с общо 200 хил. тона. Въпреки тези превишения обаче, производството на мляко в ЕС е далеч под обявените квоти.
През 2008 година беше направен преглед на Общата селскостопанска политика. Тогава беше взето решение квотите за 2010/2011 година да бъдат увеличени с 1%. Оказа се обаче, че в 14 държави от общността през 2010 година производството на мляко е с 10% под предварително обявените национални квоти. Като цяло в ЕС са произведени с 6% по-малко млечни продукти, отколкото са обявените квоти.
Системата за млечни квоти работи по следната схема - всяка държава от ЕС има две квоти - една за доставки и една за директни продажби към крайните потребителите. Количествата се разпределят сред производителите (индивидуални квоти) в общността.
В квотите за доставка се включва непреработеното мляко, предавано на изкупни пунктове, а като директна продажба се счита продаденото сурово или обработено мляко. При превишаване на обявените количества производителите плащат налог на държавата - за тази година е 27.83 евро за 100 килограма превишение.
Количествата се определят за 12 месеца - от 1 април до 31 март на следващата година. Всяка година преди 1 септември държавите в ЕС трябва да докладват на ЕК за резултатите от подадените заявления за квотите в предишния период.