Ако Народното събрание даде мандат, процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене" може да започне до края на годината. Това каза пред журналисти в руския град Сочи министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на участието си в международния форум "Атомекспо", съобщи пресцентърът на министерството.
Петкова каза, че стремежът на правителството е да реализира по възможно най-добрия начин активите по проекта. В него вече са вложени 3 млрд. лв. – средства на българските данъкоплатци, платеното е и е доставено оборудване, проектът е нотифициран от Европейската комисия, а площадката е лицензирана. По нейните думи, това дава предимство на този проекта в сравнение с други подобни начинания в региона.
Целта ни е той да се осъществи на пазарен принцип, без предоставяне на държавни гаранции и без договори за дългосрочно изкупуване на произведената енергия, подчерта Петкова.
Докладът за оползотворяване на активите на АЕЦ "Белене", който Народното събрание възложи на Министерството на енергетиката, ще бъде окончателно готов до дни и внесен в парламента, каза още енергийният министър. По нейните думи, правителството се стреми да използва всички предимства по проекта, така че да намери стратегически инвеститор с цел максимална защита на националните интереси.
Преди дни стана известно, че Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) проявява интерес към проекта, а премиерът Бойко Борисов коментира, че мораториумът върху проекта, наложен от Народното събрание през 2012 г., трябва да падне преди срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай, която ще е през юли в София.
На форучма в Сочи Петкова е представила проекта пред президента на френската компания "Фраматом" Бернард Фонтана и е предложила компанията да участва в процедурата. По думите на Фонтана "Фраматом" проявява интерес и следи развитието на проекта. "Това е добра възможност да засилим сътрудничеството си с друга европейска държава", подчертал той, цитиран от българския пресцентър.