Към 10:00 часа българско време в понеделник WTI се търгува с 1,74% ръст до 44,38 долара за барел, а Брентът поскъпва с 1,66% до 46,53 долара за барел.
Във фокуса на вниманието на инвеститорите ще е предстоящата неформална среща на ОПЕК в Алжир на 26-28 септември, когато ще се обсъжда евентуално замразяване на доставките.
В петък цените на суровия петрол се понижиха с 2 на сто до двуседмично дъно заради притесненията на инвеститорите от повишаването на иранския износ и пренасищането на пазара като цяло.
Падащите капиталови пазари и ръстът на долара също оказаха влияние върху спада на цената на петрола и други стоки, деноминирани в американска валута.
Бензинът в САЩ поскъпна с два процента до тримесечни върхове заради новината скъсването на главен тръбопровод на рафинерията на "Бритиш Петролиъм" в Уайтинг, Индиана.
Петролът сорт Брент се понижи с 82 цента или 1.8% до 45.48 долара за барел. Американският West Texas Intermediate също отстъпи в цената - с 88 цента или две на сто до 42.74 долара за барел.
От началото на седмицата индикативният сорт Брент загуби общо 5 процента от стойността си, а американският лек петрол - 6 на сто.
Освен неразбирателството в самия ОПЕК относно добивите, Иран и Саудитска Арабия се надпреварват да увеличават производството. Допълнително има ясни признаци за увеличаване на доставките от страни като Нигерия и Либия, откъдето износът на суров беше възпрепятстван от конфликти и размирици.