Петролът поевтинява предпазливо

05.08.2016 | 14:25
по статията работи: econ.bg
Въпреки най-солидния двудневен ръст на петрола от края на юни насам, инвеститори, анализатори и икономисти остават притеснени относно основния нерешен въпрос свързан със свръхпредлагането на важната енергийна суровина
Петролът поевтинява предпазливо
Снимка: под лиценза на creative commons

Цените на “черното злато“ се понижават с около 0,5%, поемайки си дъх след рязкото поскъпване през предходните две сесии на търговия от 4-месечените дъна, които бяха достигнати по-рано тази седмица.

Снощи фючърсите на американския лек суров петрол и на петрола сорт брент нараснаха с нови около 3%, задълбочавайки аналогичното по размер възходящо движение, отчетено в сряда вечерта. Причина за добрия отскок на цените от техните 4-месечни дъна, беше покриването на “къси“ позиции в петролни фючърси, след като Енергийната информационна администрация (EIA) отчете много рязко намаляване на седмичните запаси на бензин в САЩ с цели 3,262 млн. барела до 238,2 милиона барела при прогноза за поредно тяхно повишение през последните няколко седмици.

Това, както и глобалният инвеститорски риск-апетит, провокиран от предприетите в четвъртък мащабни стимулиращи мерки от страна на Английската централна банка, доведе до поскъпване на американския лек суров петрол в края на вчерашната търговия с 2,7% към 41,99 долара за барел и на петрола сорт брент - с 3,1% към 44,34 долара за барел. Така само в рамките на по-малко от 48 часа петролните цени успяха да се оттласнат доста здраво от техните 4-месечни дъна, ударени в средата на седмицата, съответно от 39,19 и от 41,56 долара за барел.

Въпреки най-солидния двудневен ръст на петрола от края на юни насам, инвеститори, анализатори и икономисти остават притеснени относно основния нерешен въпрос свързан със свръхпредлагането на важната енергийна суровина. Това ограничава поскъпването на “черното злато“ и днес фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 0,48% към 41,73 долара за барел, а на петрола сорт брент - с 0,59% към 44,00 нивото. Известно негативно влияние оказва и анализ на компанията BMI Research, според който вносът на петрол в Китай вече отслабва от рекордните нива, отчетени през 2015-а и по-рано тази година. В краткосрочен план вносът на суров петрол в Китай ще остане в застой поради комбинация от фактори, включваща вече преливащите търговски петролни хранилища, по-бавния производствен растеж при рафинериите и по-слабото темпо на попълване на стратегическите петролни запаси, посочва BMI.

В тази връзка, вниманието на участниците на енергийния пазар ще бъде насочено към началото на следващата седмица (понеделник), когато властите в Пекин ще представят данни за вноса на петрол в Китай през юли и дали те ще оправдаят прогнозата на BMI. Анализаторите на петролния пазар изглеждат разделни относно техните прогнози за ценовото развитие в бъдеще. Някои от тях акцентират на солидния отскок на петролните цени от важните технически нива на подкрепа – за американския лек суров петрол около 38 долара за барел, и за петрола сорт “брент“ – около 40 долара за барел, които представляват 50%-на корекция на тяхното рязко поскъпване от 13-годишните дъна под 30 долара за барел, ударени в началото на годината до върховете над 50 долара за барел от началото на юни.

Според тях, рязкото поскъпване на петрола над тези ключови технически нива на подкрепа е сигнал, че “черното злато“ може да поднови своето възходящо движение в сила от многогодишните дъна от началото на годината обратно към 50-55 долара за барел. Според други обаче, петролът вече се намира в “мечи“ пазар (пазар на падащи цени) след неговата обезценка с повече от 20% от върховете, достигнати в началото на юни.

Поради това, те не изключват възможността за подновяване на ценовия спад към 40-35 долара за барел, но с малка вероятност за нов тест на дъната от края на януари около 26-27 долара за барел. В подкрепа на първите е изказване на бившия председател на Фед - Алън Грийнспан, според което цените на петрола вероятно вече са оформили дъно около и под 40 долара за барел.

Трудно ми е да си представя, че те могат да слязат още по надолу, но това все пак може да се случи, посочи той и добави, че очаква през следващите няколко години петролът да остане да се търгува в диапазона межди 40 и 50 долара за барел. Според него цени от и малко над 50 долара за барел биха били достатъчно високи, за да окуражат допълнително добива на шистов петрол в САЩ, което пък би ограничило опитите за по-сериозно поскъпване на “черното злато“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...