Питейната вода във Великотърновскo - умело съчетание на Менделеевата таблица

17.07.2008 | 17:46
по статията работи: Апостол Апостолов
От изследваните 238 проби питейни води в 31 има химически вещества
Питейната вода във Великотърновскo - умело съчетание на Менделеевата таблица

Питейната вода във Великотърновска област е китка от химически елементи на Менделеевата таблица. Манган пият хората във Вардим и Свищов, магнезий има във водата в Иванча, Патреш, Долна Липница, Стефан Стамболово, Павликени, Поликраище и Горна Липница. В Теменуга и Железарци се “радват” на повече хлор, както и на отвратителен мирис и вкус. Дунавският град си има и фосфати, водата често е мътна, са констатирали инспектори от РИОКОЗ.
Нитрати продължават да тровят Димча, Долна Липница, Козловец, Овча могила, Виноград, Никюп, Червена, Камен, Лозен, Горско Калугерово, Каранци, Горско Ново село и Паисий. Повече желязо пък има във водата на Николаево, пише в. "Янтра Днес".

В питейната вода има и микроби. Във водата в Палици са открити колиформи, същото е положението в Росно и Теменуга. При всяка проверка на санитарни инспектори пишат предписания и актове, но нарушенията остават.

От изследваните 238 проби питейни води в 31 има химически вещества. Тежките метали са опасни за организма, особено при децата. Те се натрупват постепенно и увреждат органите. Повече от 20 години Свищов не може да изгради обезманганителна пречиствателна станция и да се възползва от международното финансиране по програма ИСПА.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...