Работна група разработва проект на нов Закон за БНБ, който е съобразен с всички изисквания, свързани с въвеждане на еврото и присъединяване на БНБ към Евросистемата. Това съобщи Нина Стоянова, подуправител на БНБ, ръководещ управление "Банково".
Тъй като промените са многобройни и засягат всички области на дейност на банката и почти всички разпоредби на закона, беше избран подход за изработване на нов закон. Той ще замени Закона за БНБ от 1997 г., с който беше въведен валутният борд. Законопроектът е в процес на съгласуване с Европейската централна банка (ЕЦБ), каза Стоянова. Съгласно проекта на новия закон, паричната единица на България е еврото.
Страните от еврозоната не искат България да се присъедини към валутния съюз при наличие на продължаваща политическа криза. Те искат това да се случи не само когато бъдат покрити икономическите критерии и приети промените в законодателството, но и със стабилно правителство, коментира зам.-министърът на финансите Методи Методиев по време на дискусият за присъединяването на България към еврозоната.
Политическата криза не бе сред причините, които финансовият министър Росица Велкова изтъкна през февруари, когато официално стана ясно, че България няма да успее да влезе във валутния съюз на 1 януари 2024 г.