Снимка: Infotourism.net
Два месеца преди пускането на Хаинбоаз, държавата реши да плати на хората, чиито земи и гори бяха принудително отчужди преди близо две години. Проходът ще бъде отворен за движение до 1 август. Строителството на прохода започна върху частни земи и гори, въпреки че по закон отчуждаването задължително предшества строителните дейности, пише великотърновският вестник "Янтра Днес".
Хаинбоаз се строи от консорциума между "Пътни строежи - Велико Търново" и сливенската "Биндер". Те спечелиха търга с оферта от 19,399 млн. евро. Сега на финала строителството е оскъпено с 8 млн. евро, които ще бъдат платени от данъкоплатците.
"Държавата е най-големият бандит. Преди година и половина дойдоха багерите, бутнаха ми двуетажната вила в Габровци, засипаха я с камъни и едва сега пътната агенция реши, че трябва да ме овъзмезди", разказа инж. Милчо Михайлов, шеф на "Топлофикация ВТ". Като него са над 200 собственици на гори и земеделски земи във Вонеща вода, Райковци, Големани и Въглевци, които едва сега ще получат компенсация от държавата за отчуждените им имоти.
Килифаревският манастир загуби 9,7 дка манастирска земя, за която ще получи 8200 лв. Собствениците на 211 имота, с площ над 170 дка, ще получат за тях общо около 154 хил. лв. по данни от постановлението на правителството от 12 май 2009 година. Средната цена на декар земеделска земя е около 800 лв. Горите са оценени по-евтино - по 720 лв./дка.
За съборената къща на Милчо Михайлов са присъдени 19 хил. лв. Веса Данова и наследниците на Цани Денчев заради засегнати постройки върху имотите им ще вземат съответно 52 лв. и 87 лв. Според правителственото постановление други засегнати къщи няма.
"Обжалвам пред Върховния административен съд размера на оценката, защото малко преди багерите да съборят вилата ми, си направих оценка от лицензиран оценител и според документите вилата е 2,5 пъти по-скъпа от това, което сега ще ми даде държавата", разказа инж. Михайлов. Днес е последният ден, в който недоволните от оценките могат да подадат жалби във Върховния административен съд.
"Хората са ощетени, защото въпреки смешната цена от 1 лв./кв. м, при отчужденията са нарушени редица закони", каза адвокат Красимир Иванов, който представлява няколко засегнати от Хаинбоаз пред ВАС. Адвокатът посочи редица примери, при които на собствениците са останали маломерни парцели, които не могат да бъдат продадени, защото размерът им не отговаря на нормативната база.
Адвокатските хонорари и държавната такса за съдебните дела спират хората да обжалват размера на обезщетенията, казаха кметските наместници на Въглевци Пенка Кънева и на Райковци Петьо Коев.
"В началото на годината бившата шефка на отчужденията в Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ) Сийка Лазарова ми каза, че за декар земеделска земя цената ще бъде между 3000 и 5000 лв., а сега е под 1000 лв. Твърдо съм убедена, че ни лъжат. Парите са откраднати и сега няма средства за плащане на обезщетенията", каза кметицата на Въглевци Пенка Кънева. Тя има отчуждени 1,2 дка, за които ще получи 1000 лв.
"Оценките са подигравка с хората", коментира Петьо Коев. Кметският наместник на Райковци има отчуждени близо 3 дка. Има недоволни, призна Дончо Атанасов, директор на дирекция "Оперативен контрол и управление на риска" в НАПИ. Някои обаче искат невероятно големи обезщетения, например 250 хил. лв. за напукана къща, посочи той. Инж. Атанасов каза, че обезщетенията започват да се изплащат от 27 май в 10 ч. в Областното пътно управление.