Плевнелиев: България изповядва културата на стабилност

19.12.2011 | 11:41
по статията работи:
Можем да бъдем давани за пример на много европейски държави, смята новоизбраният президент
Плевнелиев: България изповядва културата на стабилност

„Българите са за пример, от който могат да се поучат много европейски държави. Ние изповядваме културата на стабилност. Тя ще трябва да бъде имплантирана в главите на 500 млн. европейци". Това заяви новоизбраният президент Росен Плевнелиев по време на публичен дебат в Народното събрание "Две години след Лисабон - Европа накъде?". Патрон на събитието е парламентарният председател Цецка Цачева, информира Агенция "Фокус".

Плевнелиев смята, че българите трябва по-често да демонстрират самочувствие и вижда ролята на страната ни в следващите години като „двигател на европейската интеграция". „Ние ще бъдем един от най-солидарните членове", каза той.

„Европа се намира в тежки времена вече четвърта година. Те изискват отговорни, адекватни и нелеки решения. Спокойно, ясно, открито можем да кажем: правилата в последните години не се спазваха. Почти всички европейски държави в тези години на растеж се увлякоха по харченето, произведоха се планини от дълг. Една малка България, която точно в времената на растеж, благодарение на усилията на три български правителства, успя да изгради буфери.

Всички говорим за конкурентноспособност, иновации, предприемачество, енергийна ефективност и независимост, за индустрия и висока добавена стойност, образователна система, която подкрепя и гарантира адекватни кадри за икономиката. Това ще се ускори в Европа. Няма време за отлагане. Забравяме типичния начин, по който се прави политика, и сядаме да потърсим обединение около 5 приоритета, 5 решения по тях и последователност на изпълнението.

Отварянето на вратите на президентската институция, на парламента, на партиите, широкия обществен дебат и национално отговорните решения нямат алтернатива", смята новоизбраният президент.

Политиците в България не могат да печатат пари и успяха в последните години с тежки реформи да намалят драматично дълга и същевременно да спазват условия в някои от секторите, които да дадат възможност за устойчиво и стабилно развитие.

Плевнелиев си припомни как негови приятели от Англия, Ирландия и Германия са идвали да купуват имоти в страната ни в периода 2003-2008 година. „Българите са взимали по 70% кредит, когато си купуват жилище, а европейците - по 120%. "Ето ви малката разлика", коментира Росен Плевнелиев.

Специални гости на дискусията са Елмар Брок, член на Европейския парламент, и Жан-Доминик Джулиани, президент на фондация "Робер Шуман". В заседателната зала на парламента присъстват депутати, представители на държавни институции, на работодателски и синдикални организации, на академичните среди, на гражданското общество, дипломати. Срещата е първата от серията дебати "Европейски разговори в парламента", които си поставят за цел да ангажират гражданите в активен и пряк диалог с Народното събрание по най-актуалните въпроси от дневния ред на Европа и българското членство в Европейския съюз.

 

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...