Президентът Росен Плевнелиев се срещна с евромисиря по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле по повод разширяването на Европейския съюз и присъединяването на страните от Западните Балкани.
За съжаление, в Република Македония се наблюдава тенденция на националистическа реторика, дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес. Това каза президентът Росен Плевнелиев по време на срещата, предаде агенция "Фокус".
"Ние споделяме открито съществуващите проблеми с нашите европейски партньори. Считаме, че нашите аргументи ще бъдат възприети правилно, както от ЕС, така и от страна на Република Македония, защото се базират на факти и доказателства", каза президентът. По думите му властите в Скопие ще отключат перспективата за еврочленство не чрез пропаганда и маркетинг кампании, а чрез реални реформи и действия на добросъседство.
"Не можем да дадем евросертификат на действията на управляващите в Скопие, които системно налагат идеология на омразата към България", каза също Плевнелиев. "Не отричаме европейската перспектива на Македония, помагаме им и ги подкрепяме, но те още не са готови", каза президентът.
По думите му България винаги е подкрепяла присъединяването на страните от Западните Балкан към ЕС. Европейската интеграция е гарант за сигурността, стабилността и просперитета на региона и тя няма друга алтернатива. Тази подкрепа обаче не е безусловна, тя се основава на цялостното изпълнение на критериите за членство, а един от най-важните от тях е добри добросъседски отношения, заяви Плевнелиев.
Запознах се внимателно с предоставения от Европейската комисия (ЕК) пакет по разширяването, съдържащ стратегически напредък и доклад за напредъка на Република Македония, и не можем да се съгласим с някои формулировки в него. Според нас докладът на ЕК за напредъка не отразява адекватно ролята на Македония в регионалното сътрудничество и състоянието на двустранните отношения между България и Македония, каза още президентът.
Според държавния глава в основата на тенденцията, която се наблюдава в западната ни съседка, е едностранната интерпретация на историята в силно националистически дух. "Крайно време е управляващите в Скопие да приключат с антибългарската си кампания, с подмяната и манипулирането на историческите факти. Отговорният европейски подход към съседите и към следващото поколение е да запазим и съхраним историята такава, каквато е", добави той.
"Всички знаем, че Бившата Югославска Република Македония трябваше да чака дълго време пред една затворена врата, очаквайки членство в НАТО и ЕС. Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме на партньорите дълго да чакат пред вратата", заяви от своя страна комисар Щефан Фюле. По думите му интеграцията е най-доброто средство, за да се пребори национализма.
"Убеден съм, че изолацията подхранва национализма. Няма никакво съмнение нито у мен, нито у ЕК, за значението на България по въпросите на разширяването. Тук съм, за да се опитам по-добре да разбера интересите и опасенията на България", каза още Фюле.
Щефан Фюле се срещна днес и с премиера Бойко Борисов. По време на срещата двамата също обсъдиха възможностите за присъединяване на други Балкански страни към ЕС. Българският правителствен ръководител подчерта, че страната ни подкрепя членството на Македония в Европейския съюз при стриктно спазване на всички европейски критерии, съобщават от правителствената преслужба.