Пловдивският апелативен прокурор иска по-строги санкции за търговците на гласове

15.10.2008 | 15:16
по статията работи: Апостол Апостолов
Росен Димов: "Остарели са средствата за събиране на доказателствен материал"
Пловдивският апелативен прокурор иска по-строги санкции за търговците на гласове


Правораздавателната система е безсилна  да се справи с наглото купуване на гласове по време на изборите. Това призна пловдивският апелативен прокурор Росен Димов. От общо 192 сигнала  за подкупване на избиратели при местния вот миналата година, едва по 40 от тях са образувани досъдебни производства, а само 12 са завършили с осъдителни присъди. Наказанията за търговците на гласове са символични – в 9 от случаите на тях им е наложена глоба до хиляда лева, а в останалите три – обществено порицание, съобщи "М Сат".

Припомняме ви, че преди два дни Росен Димитров предложи законодателството да разреши използването на специални разузнавателни средства (СРС) при разкриването на престъпления, свързани с търговията на гласове.

Пловдивският прокурор поиска още при сигнал за търговия с вот да може да се използват агенти под прикритие, които да разкриват организаторите. Според него задължително трябва и да се вдигнат санкциите – затвор от 1 до 6 години, за да може прокуратурата да иска и съдът да налага ефективни присъди.

Неуспехите на българската правораздавателна система се обясняват с остарелите средства за събиране на доказателствен материал и с леките присъди, който сегашният закон определя за онези, които купуват гласове.

Красноречив пример в това отношение е опороченият вот в град Казанлък. Местните избори през 2007 година са касирани заради съмненията, че е имало масова търговия с гласове. При повторния вот през юни 2008 година нарушенията се повтарят в още по-уродлива и префинена форма. Вече не става въпрос за даване на пари на ръка, а за подписване на легални договори за политическа агитация, които от юридическа гледна точка, са напълно законни.

Заместник-районният  прокурор на  Казанлък Кръстин Кацаров съобщи, че днес в районния съд е внесен обвинителния акт срещу пълномощника на партия "Фаго" Денислав Сербезов. Предполагаемата схема, по която той е вербувал гласоподаватели е изключително прецизна.

Прокуратурата има съмнения, че Сребезов е подписал над 100 договора за  фиктивна политическа агитация, като всеки вербуван е трябвало да получи по 150 лева. Били са предвидени и бонуси, ако партия "Фаго" вкара в местния парламент повече от 3-ма съветници. Не е ясно обаче дали събраните доказателства ще издържат в съда, тъй като не знае със сигурност как са гласували вербуваните от Сербезов гласоподаватели.

Росен Димов призова парламента спешно да промени Наказателиния кодекс и да въведе по-тежки наказания за търговците на гласове.  По този начин ще се постигне двоен ефект – от една страна, купувачите на гласове ще бъдат респектирани, от друга, ще стане  възможна употребата на специални разузнавателни средства при събирането на доказателства.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....