Снимка: Econ.bg
Общият бюджет на всички средства, получени преди и след присъединяването на България към ЕС, е над 16 млрд. евро за периода до 2013 година. След 2007 година в българската икономика са влезли 2 млрд. и 660 млн. евро. След всички сметки може да се каже, че България не е нетен платец в ЕС. Това каза вицепремиерът Меглена Плугчиева в предаването „Денят започва" на БНТ, цитирана от Агенция "Фокус".
България е далеч от абсолютния максимум на усвояване на евросредства, но тя все пак е едва в началото на своето членство, обясни министърът. От 2007 до 2013 година трябва да бъдат усвоени 12 млрд.
евро.
Плугчиева подчерта, че за тази година има реален напредък, който е в резултат на общите усилия на администрацията, политиците, медиите и българските граждани. В момента България е излязла от
кризата с усвояването на средствата от европейските фондове и има реални средства, влезли в икономиката. „На следващото правителство оставяме наистина напредък, оставяме една много добра база, а не
проблеми", заяви тя.
Вицепремиерът каза, че в Министерството на земеделието е извършена много работа след промените, които са предприети в последните месеци в системите за контрол и начина за докладване на нередности. Все още, обаче, екипът на Държавен фонд „Земеделие" не съумява достатъчно добре да покаже всичко, което е направено.
Днес в присъствието на генералния директор на Генерална дирекция „Регионално развитие" в Европейската комисия (ЕК) Дирк Анер ще се подпишат два важни документа, обяви Плугчиева. Това са споразумения с Европейската банка. По линия на инструмента „Джереми" ще влязат в България 200 млн. евро за малкия и среден бизнес. Ще бъдат създадени фондове за рисков капитал и гаранционни фондове. Вторият инструмент - „Джесика", е част от програмата „Регионално развитие" и ще осигурява средства за градоустройствени решения.
Във връзка със средствата по програма САПАРД министърът каза, че ЕК очаква доказателства, че след всички промени, които са направени, променените системи за управление и контрол на средствата наистина функционират. Такива доказателства се дават от независим одит. Предстои приключването на одита до 10-15 юни, за да може след това ЕК също да има време да оцени данните. Плугчиева каза, че може да се очаква до края на юни ЕК да се произнесе.