Плугчиева запретна ръкави

16.05.2008 | 14:44
по статията работи: Апостол Апостолов
"Ясно е, че за един месец няма да успеем да решим всички проблеми и да премахнем всички нередности, смущаващи ЕК, но поне по част от тях трябва да покажем конкретни резултати", заяви министър Плугчиева.
Плугчиева запретна ръкави

На специална пресконференция днес вицепремиерът, отговарящ за европейските фондове Меглена Плугчиева, представи наситената си програма за следващия месец и конкретните мерки, които вече е предприела, във връзка с препоръките в писмото на генералния директор на ГД "Разширяване" в Европейската комисия Майкъл Лий от 8 май т. г., изпратено до българското правителство. На срещата присъстваха зам.-министрите на финансите Димитър Ивановски (който е и национален ръководител, наблюдаващ парите от еврофондовете и до когото беше конкретно адресирано писмото на Лий) и Любомир Дацов, на регионалното развитие и благоустройството Савин Ковачев, както и Силвия Инджова, дирекрор Дирекция "Национален фонд" в Министерството на финансите.

Плугчиева припомни, че до 16 юни българското правителство трябва да предложи решение на проблемите, за които сме критикувани от Лий. "В писмото, което не е първото, а поредното от ЕК, са посочени много ясни и конкретни ангажименти, които българската държава трябва да поеме", изтъкна вицепремиерът. "Имаме един месец срок, в който трябва да извършим огромна по обем работа", категорично подчерта Плугчиева. "Нека не си правим илюзиите, че при закъснение от няколко месеца, ще можем да свършим всичко сега. Времето на мисълта за петилетката е отдавна преминало. Говорим за сериозни неща като страна член на ЕС", допълни тя.

Плугчиева припомни, че е разговаряла с Майкъл Лий на 6 и 7 май. Предстои министърът да проведе и поредица от срещи с представители на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) в Брюксел.

Двете области, предизвикващи най-много притеснения, са фонд "Републиканска пътна инфраструктура" и земеделието, посочи Плугчиева. Тя възнамерява да съсредоточи голяма част от усилията си именно там.



До края на следващата седмица ще бъде изготвен специален план за действие за отстраняване на нередностите и нарушенията във Фонд "Републиканска пътна инфраструктура". Вицепремиерът изтъкна, че няколко различни групи в различни институции работят по темата – в парламента, финансовото министерство, Сметната палата, представители на неправителствения сектор. Заместник-министърът на финансите Атанас Кънчев има за задача да обобщи до 20 юни предложенията на отделните групи в един консолидиран пакет от мерки и предложения за промени в Закона за обществените проръчки, които да бъдат внесени в парламента. Другата седмица е предвидена среща с предедателя на НС Георги Пирински и с парламентарните комисии, които имат отношение по темата за изменението на закона.

Предстои вицепремиерът да проведе срещи на всички йерархични нива с представители на българските министерства. Първата среща е с представители на Министерството на земеделието и храните, Разплащателната агенция и Агенция САПАРД.

По отношение на Агенция САПАРД Плугчиева припомни, че за миналата година не сме усвоили 28 млн. евро, а в момента има забавяне на средствата за 2008 година.

В резултат на препоръките в писмото на Майкъл Лий в българските институции ще бъдат извършени кадрови и структурни промени, заяви Плугчиева.

Плугчиева посочи, че в Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) ще бъдат разграничени точно ангажиментите между предприсъединителните програми и оперативните програми, което означава, че програма ФАР в МИЕ остава под ръководството на зам.-министър Нина Радева, а Оперативна програма "Конкурентоспособност" ще попадне под личния конрол на министър Петър Димитров.

Директорът на Централното звено за финансиране и договаряне на средства от ЕС в Министерството на финансите Любомир Тушанов се освобождава. Мястото му се заема от специалиста по управление на проекти в Американската агенция за международно развитие (USAID) Иванина Белева.

На мястото на подалия оставка ръководител на Изпълнителната агенция ФАР в Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) Димчо Михалевски се назначава зам.-министърът на МРРБ Савин Ковачев.

Фонд "Републиканска пътна инфраструктира" има нужда от "пълно саниране", категорична е Плугчиева. Там ще бъдат извършени цялостни кадрови и структурни промени.

По препоръка на Генерална дирекция "Регионална политика" на ЕК, се налага управителните органи от 4 да бъдат съкратени на 2, което означава, че ще останат управителният орган на сектор "Транспорт" към Министерството на транспорта и управителният орган "Околна среда" към МОСВ.

Работна група, ръководена от заместник-министъра на държавната администрация Мария Дивизиева, до 26 май трябва да анализира и да предложи конкретни мерки за повишаване на административния капацитет. По щат в системата, която управлява средствата от фондовете на ЕС, трябва да работят 2400 души, но заетите бройки са 2167. Има свободен капацитет, който трябва да бъде попълнен със сигурни и стабилни в работата си професионалисти, подчерта Плугчиева.

Тя акцентира върху идеята за "прозрачност". Особено място в работата на ведомствата, отговорни за усвояване на средствата от ЕС, ще заема сътрудничеството с ОЛАФ. Тя определи работата на страната ни с агенцията като "цялостен тест за България" да докажем готовността си прозрачно да усвояваме средствата по предприсъединителните и оперативните програми. Вицепремиерът изтъкна, че контролът ще бъде по всички звена на веригата, за да се докаже воля за борба и намаляване на корупцията.

Според нея е крайно време българските институции да изработят унифициран стандарт за комуникация с Брюксел. "Не може всяко министерство да комуникира както си иска и да си пише по свой начин с Брюксел", заяви Плугчиева. Националният ръководител е възложил подготовката и съгласуването с Европейската комисия на нов формат за месечно докладване към комисията. "Това ще го направим в ускорени срокове, за да можем да бъдем наясно, че това, което трябва да докладваме, се разбира от Брюксел", обясни заместник-министър Ивановски

Меглена Плугчиева съобщи, че ще бъде изготвен "черен списък" на фирмите, злоупотребяващи със средства от европейските финансови инструменти. По този повод тя ще има среща и с бизнес организациите. "Бизнесът трябва да е наясно, че парите са предвидени, но трябва да бъдат усвоявани по много ясни и точни правила. По този въпрос в Европа има железни правила. Попадайки веднъж в черния списък, губиш изобщо правата за участие в търгове. В интерес на бизнеса е да не изпада в тази група", заяви още тя.  "Той трябва да знае, че кандидатстването и изпълнението на европейските проекти трябва да става при строго спазване на правилата на Общността", обясни Плугчиева.

Заместник-министърът на финансите Димитър Ивановски съобщи, че вчера е изпратил в Брюксел резултата от одита, направен от дирекция "Вътрешен одит" в МФ, за Централното звено за финансиране и договаряне. До 23 май трябва да е готов и анализът за функциите, текущото състояние, отговорностите и назначенията на старшите програмни ръководители в рамките на цялата система. През следващата седмица ще бъдат изпратени и актуализираните процедурни наръчници с отразените корекции, препоръчани от Брюксел.

Сформирана е и работна група, която до края на месец май трябва да актуализира процедурите за докладване на нередностите и измамите. Със заповед на заместник министър-председателя е възложен анализ на основните нередности, подчертани в писмото на ЕК от 28 март 2008 г. Той трябва да е готов до 1 юни. Националният координатор на помощта до края на месеца ще представи пред комисията и всички промени по проектните фишове.

До 20 май т. г. всички изпълнителни агенции трябва да представят на националния ръководител списък на изпълнителите по договори, които те считат, че следва да бъдат включени в системата за ранно предупреждение. До 31 май работна група, ръководена от заместник-министър Ивановски, трябва да изготви проект на нормативен акт за недопускане на изпълнители по договори, финансирани със средства от ЕС, които са замесени в нередности. Агенцията по обществени поръчки трябва да изготви анализ и оценка на риска от намеса на външни лица в подготовката за провеждане на тръжни процедури по програма ФАР. Ведомството ще подготви и съответните методологически насоки за участието на такива лица в последващите процедурни поръчки.

Списъкът с конкретните мерки, които ще бъдат предприети от заместник министър-председателя Меглена Плугчиева, е публикуван  тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....