По време на бедствия работниците трябва да получат обезщетения

12.03.2015 | 18:00
по статията работи: econ.bg
В случай на бедствие Кодексът на труда регламентира права за работниците и работодателите
По време на бедствия работниците трябва да получат обезщетения
Снимка: Булфото

Заради бедственото положение в страната десетки хора вече шести ден са откъснати от света – без ток, комуникации, а на места и без провизии. По тази причина не малка част от работниците не успяха да стигнат до работните си места и създаде затруднения за предприятията.

Затова от Главната инспекция по труда напомнят какви са правата за работещите и работодателите, които Кодексът на труда регламентира в случай на бедствие.

Работещите, които не са успели да стигнат на работа, трябва да получат обезщетение в размер на 50% от брутното трудово възнаграждение за времето, през което са били възпрепятствани да работят,  но не бива да е по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата за страната.

Ако служителят е участвал в спасителни операции по време на бедствието, работодателят трябва да му заплати пълния размер на брутното трудово възнаграждение. Участието в спасителните работи се установяват от съответното кметство, от общинския съвет или от друг държавен орган.

Ако работникът отсъства повече от 5 дни, работодателят може да предостави платен годишен отпуска работниците и служителите си без тяхно писмено искане или съгласие. 

Предотвратяването, овладяването и преодоляването на последиците от бедствия са сред малкото случаи, в които според Кодекса на труда се допуска полагането на извънреден труд по изключение, но той трябва да се заплати по общия ред за полагане на извънреден труд, т.е. работодателят трябва да плати повече за извънредните часове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.02   1229 г. – Съгласно договор между императора на Свещената Римска империя Фридрих II и египетския султан Ал-Камил, християнските поклонници получават право да посещават...