По-евтиният газ да се отрази в цената на тока, произвеждан от топлофикациите

23.03.2016 | 16:00
по статията работи: econ.bg
Това поискаха от КЕВР четирите работодателски организации
По-евтиният газ да се отрази в цената на тока, произвеждан от топлофикациите
Снимка: Sxc.hu

Бизнесът настоява и очаква поевтиняването на природния газ този път да се отрази единствено в намаление на цената на електроенергията, вместо ефектът отново да се насочи към понижаване на стойността на топлоенергията. Това се казва в отворено писмо на четирите организации Българска стопанска камара (БСК), Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

През тази седмица се очаква Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да реши за поевтиняване на природния газ с 23 процента, като намалението ще влезе в сила от началото на следващия месец.

В писмото на работодателските организации се посочва, че настояват по-евтиният природен газ този път да се отрази единствено в намаление на цената на електроенергията, произвеждана от когенерациите на топлофикациите, което ще облекчи както бита, така и индустрията чрез понижение на таксата „задължение към обществото”.

Те посочват, че досега всяко поскъпване на газа е давало отражение основно в повишаване на изкупната цена на електрическата енергия, която топлофикациите произвеждат паралелно с топлонергията. В същото време се задържаше или съвсем леко се повишаваше цената на топлоенергията.

След 2006 г. цената на природния газ се изменяше във възходяща тенденция и до 2014 г. поскъпването достигна повече от два пъти по-високи нива спрямо 2006 г. През всичките тези години поскъпването на газа по гореописаната схема наду цената на електрическата енергия от когенерациите на топлофикациите до нива от 294 лв./Мвтч. Това е четири пъти над пазарната цена на електроенергията. Междувременно цената на парното в същия период се увеличи само с около 20% и стигна нива от 80 лв./Мвтч.“, посочват работодателите.

Те посочват, че токът от топлофикациите не се продава на свободния пазар, а се изкупува от НЕК по преференциални цени и точно затова беше възможно да се стигне до нива от 294 лв./Мвтч. Работодателите отбелязват, че тези преференциални цени се заплащат от всички потребители на електроенергия – битови, обществени и стопански чрез фиксираната компонента „Задължение към обществото”, която участва в крайната цена на електроенергията.

„Всичко това се правеше, парното да остане по-атрактивен начин на отопление спрямо алтернативните начини на отопление. Така през годините се получи значително „кръстосано субсидиране”. Всички потребители на електроенергия, както битови, така и стопански осигуряваха евтино парно на жителите в топлофицираните градове. В България обаче около 11% от населението се отоплява с централизирано топлоснабдяване, а всички плащат сметката чрез скъпата електроенергия“, отбелязват организациите.

Според тях в момента се наблюдава непазарно изкривяване и нелогично товарене на едни потребители за сметка на други.

Работодателите се обявиха в подкрепа на намерението на енергийната комисия да премахне кръстосаното субсидиране и да прекрати „подпирането“ на цената на парното чрез цената на електроенергията. Няма как да се приема за нормално отоплението в топлофицирани домове да се „доплаща” от всички потребители на електроенергия, се казва в становището.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...