Броят на кандидат-студентите за британски университети от други страни - членки на ЕС, е намалял с 9% след референдума от юни за прекратяване на членството на Обединеното кралство в блока, показва официална статистика, цитирана от "Ройтерс".
Данните се отнасят до ограничен на брой специалности, за които се кандидатства до 15 октомври тази година, но са признак за отлив на интерес и за това, че референдумът за Брекзит възпира европейски граждани да следват на Острова.
По-рано през годината британските университети предупредиха, че излизането от ЕС може да застраши достъпа на учените до финансиране и участие в европейски проекти, което да попречи на привличането на квалифицира ни кадри.
По данни на Службата за приемане в университети и колежи (Ucas) броят на кандидатите от други страни от ЕС за започващо през септември 2017 г. обучение е намалял с 620 в сравнение с приема за септември 2016 г., достигайки 6240.
Статистиката се отнася за обучение, за което е необходимо ранно кандидатстване - в британските университети това важи за медицината, стоматологията и ветеринарната медицина, и обучение в "Оксфорд" и "Кембридж".
Ucas ще оповести през февруари пълна статистика за кандидатстването в университетите за учебната 2017 г.
През септември "Оксфорд" бе обявен за най-добрия университет в света за пръв път, но един от зам.-ректорите му предупреди, че Брекзит може да навреди на дългосрочните перспективи на учебното заведение.