При 30% поскъпване на тока, се очаква оскъпяване на крайната продукция на дадено предприятие с 2 до 5%. Това изчисли Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Уточни, че конкретно в млечния бранш между 5 и 10% от общите разходи са разходите за електрическа енергия.
От 1 февруари токът за индустрията поскъпва в различна степен - между 30 и 60 на сто, обявиха в края на годината различни организации на бизнеса.
Днес Зоров уточни, че в тази ситуация вероятно голяма част от преработвателите ще оставят този завишен разход за своя сметка. "Друг е въпросът, че ние в момента не можем да отчетем реалното повишение какво ще бъде, защото преработката е свързана с други косвени суровини каквито са опаковките. В опаковките също се използва доста електрическа енергия и ние не знаем дали нашите доставчици ще променят цените и как ще се отрази това при тях", допълни той и призова потребителите да подкрепят българското производство.
Антон Иванов от Българския енергиен форум има обективни причини за повишение на цените на електрическата енергия и те се наблюдавали в цяла Европа. В нашия регион те били обусловени от ниските температури в началото на 2017 г. и сушата през пролетта след това. Заради повишеното търсене в резултат на тези климатични условия търговците на ток натрупали големи загуби, от порядъка на 30 млн. лв.
Иванов заяви, че цените на борсите за ток в Европа са се повишили спрямо миналата година с около 5 до 10 процента, в България повишението за потребителите е с 30 до 60 сто, защото българският пазар е ограничен, неликвиден и няма механизми, които да контролират спекулативното повишение на цените на електрическата енергия.
И други участници на пазара на ток призоваха да се подобрят правилата за търговия, които в момента позволяват злоупотреби, които в допълнение не може да бъдат санкционирани заради несъвършената уредба.