Снимка: БГНЕС
Проблемът с корупцията е най-често посочван от студентите като решаващ за българското общество. Това стана ясно на кръгла маса „Психологични измерения на социалната криза в България" на Института по психология към Българската академия на науките, предаде БГНЕС.
Изводът е направен въз основа на изследване на БАН сред студенти. В анкетна карта те са запитани какво разбират под социална криза. Като такава младежите разбират преди всичко бедност и безработица, проблеми с ценностната система и липса на гражданско общество, психологичните последствия и липсата на мотивация за каквото и да е, безредиците - повишена престъпност, както и проблеми в образованието, проблеми в здравеопазването, лошо отношение към хората в неравностойно отношение, лошо функциониране на държавата и институцията, икономическата криза.
На въпрос какви проблеми има да решава българското общество основните отговори са проблеми с корупцията, проблеми с демографската среда, замърсена околна среда, проблеми с инфраструктура, липса на гражданско общество и проблеми с външната политика. Социалната криза представлява съвкупността от проблемите на обществото, така както те се възприемат към дадения момент. Психологичните последствия от проблемите, които преживяваме, са чувство за недоверие, агресия, наркотици, егоизъм, лицемерие, алиенация от нещата, които ни ограждат, се посочва в изследването. Над 50% от младите хора са настроени песимистично към характеристиките на обществото и едва по-малко от 1% са настроени позитивно.