Под 0.5% от местата за настаняване в България са готови да приемат украинци

18.03.2022 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Директивата за получаване на временна закрила бе активирана с решение на европейската комисия на 4 март, а пет дни по-късно бе въведена и от българското правителство
Под 0.5% от местата за настаняване в България са готови да приемат украинци
Снимка: под лиценза на creative commons

Поради липса на разработен софтуер временна закрила за пристигащите в България от Украйна заради войната към момента се предлага единствено на пропускателните пунктове в Русе и Дуранкулак.

Това заяви пред парламентарната комисия по туризъм полк. Валери Рачев, началник на Националния кризисен щаб към Министерския съвет, във връзка с бежанската криза. На заседанието стана известно, че до този момент 95 места за настаняване, разполагащи с 18 276 легла, са заявили готовност да приютят украински граждани. Общо регистрираните места за настаняване в страната са близо 20 хиляди, което означава, че под 0.5% са гостоприемни за разселените от Украйна заради войната. Интересът е предимно от средни и малки хотели, както и къщи за гости. Ще бъде създаден временен регистър и на ведомствени и общински бази за настаняване.

Директивата за получаване на временна закрила бе активирана с решение на европейската комисия на 4 март, а пет дни по-късно бе въведена и от българското правителство. Тя дава възможност при заявено желание бежанците да получават статут, даващ им права, сходни с тези на българските граждани, като процедурата е много по-бърза от тази за хуманитарна закрила, която е била основно предпочитаната до момента. Временната обаче е срочна - за 1 година. Българското правителство реши получилите временна закрила украинци да получат 40 лв. на ден в рамките на три месеца, които да бъдат насочени към местата за настаняване и да осигуряват нощувка и три хранения. За регистриралите се като търсещи работа помощта е за един месец. Вчера бизнесът съобщи, че е готов да осигури 200 хил. работни места във връзка с кризата.

По думите на Рачев Агенцията за бежанците е създадена да бъде статична, а сега трябвало да работи динамично. Агенцията ще остави минималния необходим персонал в трите центъра за настаняване на бежанци от затворен тип, а другата част от персонала ще се занимава с обучение на кадри на МВР, които да регистрират бежанците. Те ще посещават и местата за настаняване. Документът за временна закрила няма адресна регистрация, което е проблем за намиране на работа, но се намери.

"Няма как да стане освен да въвлечем МВР, програмата е да се обучат 800 души, за да приближим процеса максимално до местата, където са настанени пристигналите от Украйна."

Според последните данни на Рачев 90 хил. украинци са влезли в България от началото на войната, а над 42 хиляди от тях са останали в страната.

"На денонощие около 2500 души остават, каналите за влизане в страната са различни, най-интензивни са частните. Транспортният бизнес по линия Одеса - Русе и Одеса - Силистра работи много интензивно", посочи той. Добави, че има сигнали за непридружавани деца, а те са най-уязвимата група, която може да стане жертва на трафика на хора. Призова хотелиерите да реагират и да подават сигнали, ако забележат нещо нередно, възможно най-бързо.

По време на заседанието на комисията Любен Дилов от ГЕРБ заяви, че оптимистичният сценарий е в страната да влязат 200 - 300 хил. души от Украйна. Колегата му Красен Кралев попита какво се прави защита на българските граждани, защото се очаквало влизането в България на криминален контингент от Украйна, както и хора, участвали във войната, със съответните психотравми. По негови данни имало увеличаване на криминогенната обстановка във Варна и Бургас и даде пример с неплащане на сметка в ресторант. Ръководещият кризисния щаб отговори, че огромната част от хората, които влизат в България, са жени с деца, тъй като на мъжете между 18 и 62 години е забранено да напускат Украйна.

Рачев намекна, че представители на местната власт на места саботират процеса по настаняване на украинците, но не пожела да даде подробности.

Хотелите, настанили украинци, до 31 март ще получават 40-те лева за всеки човек, но от април тя ще е само за такива, получили временна закрила. Според действащото решение на правителството до 31 март украинците трябва да решат дали искат временна закрила. Срокът за настаняване и помощ на този етап е предвиден за три месеца. Бюджетът на помощта е 196 милиона лева. Властите предполагат в страната да остават максимум 500 души на денонощие.

Дори един украинец да е настанен сам в стая, ще бъде платено за него, а максимумът трябва да е трима, за да са добри условията. Хотелиери са предоставили данни, че пътуващите майки с деца искат да бъдат настанявани с други майки с деца и по преценка в стая могат да бъдат настанявани двама възрастни с две деца. 60% от хората идват и с домашните си любимци.

Златомира Мострова от "Има такъв народ" попита от кой публичен ресурс може да се намери информация за местата за настаняване и свободните хотели. Отговорът, който получи от заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева, е, че няма откъде, а по-важното е хотелиерите да знаят къде да подадат заявки за участие в програмата. Тя даде заявка утре на страницата на правителството и министерството да бъде публикувана информация как се придвижва цялата процедура по настаняване и плащане на цялата грижа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 04.11   1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие. 1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII)...