Съсобствениците в "Холдинг Загора" - Ирина Динева, Антон Андронов и Митко Динев, са завлечени от турска фирма подизпълнител на Пречиствателната станция за отпадни води, която се изгражда в Стара Загора по програма ИСПА. Те алармираха за добре разработена схема за източване на пари от държавния бюджет и от европейски проекти, съобщи Икономическият портал на регион Стара Загора.
Главен изпълнител на обекта е немско-турският консорциум "Хайткамп - МАСС". Той е избран през 2005 г. През 2002 г. е проведена първата процедура за избор на изпълнител и тогава е определен консорциум, в който участва "Холдинг Загора" с френски партньор. След месеци обаче, с несъдържателни мотиви процедурата е отменена и е избран настоящият чуждестранен консорциум. В нарушение на процедурите, той е сключил договор подизпълнителя "Интер Иншаат Ве Префабрик" от Турция. Той от своя страна наема старозагорски дружества за доставка на строителни материали, на които и до момента дължи над 1,1 млн. лв.
Българските предприемачи са завели дела, спечелили са ги и има изпълнителни листове, но се оказва, че турската фирма няма имущество, а само 2 стари коли, 3 компютъра, климатик и принтер.
Оказва се, че българската държава е разрешила на подобна фирма да бъде подизпълнител за 8,5 млн. евро, коментира Антон Андронов.
Също така става ясно, че дружеството няма никакъв ресурс да изпълни поръчката - нито техника, нито един човек, назначен на трудов договор.
Съдружниците в "Интер Иншаат Ве Префабрик" - Мехмет Гюнгюр и Сенджер Еркая, са регистрирали в края на 2005 г. свое дружество "Интер България" в Стара Загора. То е работело и на обекти в други градове по програма ИСПА и също дължи пари на български фирми. Освен това фирмите Интер в Турция и в България са присвоили от българската държава и от европейската програма поне 2 млн. лв. ДДС, казаха още ощетените.
Това е корупционна схема за ограбване но българската държава и покрай нея каквото успеят да ограбят и от български фирми. Тези турски фирми са докарани и превилегировани от БСП, каза предприемачът Митко Динев.
През юни е сезирана Окръжна прокуратура - Стара Загора, но обратна връзка няма. Има и ревизионен акт на НАП - Стара Загора за невнесените над 2 млн. лв. ДДС от "Интер България", но и от това няма резултат. Дори има данни, че съдружниците в нея са се покрили извън страната. Според бизнесмените, едва ли има и наложени санкции на изпълнителя на Пречиствателната станция, за просрочените срокове, предоговаряни с анекси със зам.-министъра на регионалното развитие Димчо Михалевски от предишното правителство.
Реакцията на сегашното и предишното ресорно министерство гласи, че "не признава за основателно вземането, върху което се налага запорът, защото интересът от финализирането на проекта е съществен за Република България и е несъизмерим с обезпечителната нужда на отделни юридически лица".
Видео от пресконференцията, на която бяха изнесени данните, ще откриете тук.