„Всеки съвместен проект с Русия, който е от взаимен интерес и за двете страни, ще получи подкрепа от българското правителство“. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на срещата си с руския заместник министър на енергетиката Анатолий Яновский. Той увери своя гост, че правителството ще подкрепя дългосрочните взаимноизгодни отношения с Руската федерация на базата на двустранния диалог, откритостта и взаимния интерес.
Двамата министри обсъдиха развитието на проекта „Южен поток“. Te се съгласиха, че трябва да бъде спазван предварително утвърдения график. Около 70% от подготвителните работи, предхождащи строителството, вече са свършени – разгледан е докладът за ОВОС, до дни започват обществените обсъждания на проекта с местните общности. Руският гост подчерта признателността си към България, че е една от първите държави, обявили "Южен поток" за проект с национално значение, което значително ускорява дейността по реализацията му.
Драгомир Стойнев и подчерта необходимостта нашата страна да се съобрази както с българското, така и с европейското законодателство при изграждането на проекта. В противен случай България е заплашена от санкции от ЕК.
„Решението за регулаторната рамка трябва да е общо за всички участници в проекта като се спазват задълженията от международните договори на страните“, заяви Анатолий Яновский. По неговите думи както България, така и Европейският съюз имат интерес от реализацията на „Южен поток“, защото той не само диверсифицира газовите доставки за Европа, но има и съществен принос за икономиките на България и ЕС. Прогнозите сочат, че използването на природен газ в ЕС ще се увеличава, тъй като това е екологично най-чистото гориво.
По време на разговора Русия получи уверенията на българската страна, че следим с изключително внимание и загриженост разговорите между Русия и ЕС по регулаторната рамка на проекта. „Бих искал да потвърдя намерението на нашето правителство за реализация на „Южен поток“ и ние ще подкрепяме пред ЕК този проект“, каза Драгомир Стойнев.
В рамките на срещата беше обсъдена и темата АЕЦ „Белене“. Според Стойнев, въпреки нелеката финансова ситуация в страната, е възможно да актуализираме финансово-икономическия анализ на проекта. Министърът получи уверенията на руската страна за готовността й да продължи дискусиите по АЕЦ „Белене“ с българските партньори.
Стойнев подчерта, че всеки съвместен енергиен проект трябва да бъде разглеждан поотделно и да не се допуска мнението по един от тях да влияе върху друг.