Над 85 млн. евро са предвидени за разработване на цифрови услуги и достъп до високоскоростен интернет през тази година. Това е предвидено в механизма за свързване на Европа в сектор „Телекомуникации“, представен от министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. В информационния ден, организиран от ведомството, се включиха над 40 представители на научни организации, университети, частни фирми и неправителствени организации.
Един от приоритетите в работната програма е продължаването на дейности, свързани с електронна идентификация, тъй като тя е основна за всички инфраструктури за цифрови услуги. Средствата, предвидени за продължаване на проектите за интегриране на електронната идентификация в системи за предоставяне на услуги, са 7 милиона евро. Аналогично е финансирането и за проекти, свързани с електронното фактуриране за електронен обмен на информация между доставчик и купувач.
10 млн. евро са предвидени за развитието на инициативата за осигуряване на достъп до цифровите ресурси на европейското културно наследство (Europeana). Проектите, свързани с безопасен интернет (Safer Internet), ще бъдат финансирани с 16 милиона евро.
От министерството отчетоха, че през миналата година в конкурси по Механизма за свързване на Европа по темата „Безопасен интернет“ са постъпили общо 31 предложения от всички държави в Европейския съюз, като едно от тях е българско. Очаква се българските участници в проекта да получат финансиране в размер на 220 000 евро. Подписването на споразуменията за избраните проекти в областта на инфраструктурите за безопасен интернет е планирано през април – май 2015 г.
Техническата помощ за разработване на проекти за високоскоростен интернет през 2014 година идва от инициативата на ЕК „Свързани общности“. През миналата година са получени 115 предложения от 24 държави членки, като 5 от тях са от България. Всички участници в тази инициатива ще бъдат поканени да се включат в онлайн група за по-нататъшно обсъждане на проектите.