Отлага се с един месец подписването на окончателните споразумения с двете американски централи ТЕЦ "AES Гълъбово Марица Изток 1" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3", които трябваше да намалят цената на електроенергията, изкупувана от НЕК по дългосрочни договори. Това съобщи заместник-министърът на енергетиката Николай Николов пред журналисти. Според него забавянето няма да се отрази върху планираните от енергийния регулатор цени на тока от 1 юли, пише 3e-News.
На двете споразумения се разчита за задържане на цената но тока за бита и малкия бизнес в поносими граници. Според споразуменията, шната, която НЕК плаща на ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3, за да поддържа в готовност мощностите си, ще бъде намалена със 17 %. За ТЕЦ "AES Гълъбово Марица Изток 1" предвиденото намаление е 14 на сто. Очаква се в резултат НЕК да спестява около 100 млн. лв. годишно в следващите десет години, когато изтичат 15-годишните договори с двата ТЕЦ.
Договорът с AES вече е готов и е в Комисията за енергийно и водно регулиране. Изчакват се последните становища на няколко от банките кредиторки, обясни по-рано министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Продължават преговорите и с ръководството на ТЕЦ "Контур Глобал", обясни министърът. Според нея проблеми не се очават.
В същото време от думите на зам.-министър Николов стана ясно, че на този етап още не е осигурен заем, с който да бъдат платени дълговете от 700 млн.лв. към двете централи. Припомняме, че това е дължимата сума към месец март и се предполага, че вече се увеличила значително.
По думите на заместник енергийния министър има много и различни модели на финансиране, като се търси най-удачният. Той обаче е убеден, че срокът до края на юли ще е достатъчен за уреждането на кредита за погасяването на дълга на НЕК към "Ей И Ес" и "Контур Глобал".
Намаляването на цената от двете американски централи е заложено в настоящия ценови модел на КЕВР. Забавянето на договора означава, че ценовият модел на регулаторната комисия ще бъде доста условен, още повече, че това се предполага и от забавянето на Наредбата за отстъпката в ената на ВЕИ за голямата индустрия.
Комисията е предвидила буфери в случай, че договорките не злязат в сила в предвидените по-рано срок и реално те ще бъдат използвани до финализирането на сделките.