Намаление на цените на тока за населението не трябва да бъде за сметка на бизнеса, защото бизнесът е в криза. Това заяви председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) Константин Стаменов пред Агенция "Фокус" по повод предложението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за намаляване на цените на електроенергията.
Припомняме, че институцията публикува* на интернет страницата си предложение за изменение на крайните цени на електрическата енергия за битови потребители от 5 март. Според предложенията средното намаление при различните ЕРП-та варира. Така например за ЧЕЗ то е 6,7%, за ЕВН – 7,3, а за "Енерго-про" – 5,3%.
Според Константин Стаменов големият въпрос е, когато се намалява цената на тока за една група потребители откъде ще дойде това намаление. По думите му въпросът е, дали това ще идва от системата на енергетиката, "било то от някоя такса за пренос, от някоя такса за достъп или от микса на централите, от което други централи могат да пострадат".
Стаменов смята, че в момента не бива да се коригират цените за бизнеса. Повечето фирми купуват електроенергия високо напрежение от свободния пазар и са зависими единствено от управляваната квота за населението от АЕЦ Козлодуй. “Ако там тази квота се увеличи така, че да не останат свободни мегавати за свободния пазар, тогава бизнесът би пострадал", допълни Стаменов.
Той не смята, че поевтиняването единствено на тока би гарантирало нови чуждестранни инвеститори. “Ситуацията в момента не е в полза на новите инвеститори, поради нестабилната политическа среда. Докато нямаме стабилност в политиката, който и да е, ще се колебае, ако администрацията не работи добре, понеже му трябват административни актове, строителни разрешения”, добави Константин Стаменов.
Що се отнася до това, как ще се отрази намалението на цената за природния газ на производството, Константин Стаменов каза, че това няма да подпомогне производителите, понеже цената на природния газ в България все още остава висока, в сравнение с тази на САЩ и на Русия. Страната ни не се конкурира и не изнася своята продукция на световните пазари, заради много високите си разходи, обясни той.
*Конкретното предложение на ДКЕВР за изменение на крайните цени на електроенергията за битовите потребители може да видите тук.