При земетресение всички налични полицейски патрули ще съобщават официалната информация, която се издава от Института по геофизика при НАН. Това съобщи премиерът Бойко Борисов на брифинг в Министерски съвет след работна среща с директора на Националния институт по геофизика, геодезия и география проф. дфн. Николай Милошев, информира Агенция "Фокус".
Установен е пряк телефон между Геофизичния институт и Министерствотo на вътрешните работи (МВР). Още в първата минута институтът подава информацията на МВР и те съобщават на хората. Същото важи и за пожарната, обясни Борисов.
Четири телефона вече са открити в БАН. Информацията, която се дава, е качена. От три дни това го има на сайта на МВР, подчерта премиерът. Всички медии имат равен достъп и незабавно трябва да получат информацията, категоричен беше той.
Комисиите оценяват щетите на засегнатите в Перник и района. 14 хиляди сгради до момента са оценени, 50 от тях не са надеждни и ще бъдат съборени. Хората ще бъдат обезщетени, съобщи още премиерът Бойко Борисов. Той заяви, че даренията и дарителската кампания ще бъде организирана по същия начин както при село Бисер.
По повод на публикациите с твърдения за предстоящи силни трусове, проф. Николай Милошев беше категоричен, че предсказването на земетресения е невъзможно и че подобни внушения са посегателство върху инстинкта за самосъхранение на хората.
На срещата присъстваха още зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев,, главният секретар на МВР главен комисар Калин Георгиев и директорът на Национална служба „Пожарна безопасност и защита на населението” главен комисар Николай Николов.
Междувременно земетресение с магнитуд 1,5 по скалата на Рихтер е регистрирано днес в 15,19 часа, съобщиха от пресцентъра на МВР. По данни на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН земетресението е било с епицентър на около 23 км югозападно от София.
Премиерът прочете препоръките за действие при земетресение, които проф. Николай Милошев е изготвил и подписал. В
- Отворете вратите към стълбището, застанете под конструкция, предпазваща от падащи предмети – каса на врата, маса, чин и др., по-далеч от прозорци, витрини и висящи предмети и да изчакат люлеенето да спре. След това максимално бързо излезте от сградата – след като люлеенето спре.
- Не изпозлвайтр асансьорите и да не се предизвиква струпване на изходите. Отдалечете се максимално възможно от всички заобикалящи сгради и съоръжения – електропроводи, газопроводи и др. Не влизайте отново в сградата, преди да се убедите, че опасността е преминала.
- На работното място спазвайте правилата за евакуация. У дома – изчаквайте търпеливо информация от компетентните органи.
- В автомобила при първа възможност спрете на открито място. В обществения транспорт – останете на място до отваряне на вратите. Окажете първа помощ на пострадали около вас, ако има такива.
- Включете телевизия, радио или това, което имате на разположение, и следвайте указанията на държавните и общински служби за борба с бедствията. Не се доверявайте на слухове за следващи трусове или наводнения, доверете се на официалната информация.
- Не се опитвайте веднага да напуснете населеното място с автомобил. Това може да предизвика задръстване и да усложни обстановката.
- Помнете, че все още предсказването на земетресение е невъзможно.