„От името на министър-председателя бих искала да изразя удовлетворение от посещението на д-р Талеб Рифай. За нас това е изключително важен импулс за припознаването на българския туризъм от страна на световния пазар, за това, че България е прекрасно място за туризъм.“
Това заяви вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева по време на церемонията в Министерския съвет, където в присъствието на генералния секретар на Световната организация по туризма (СОТ) Талеб Рифай. На събитието 14 туристически асоциации подписаха Етичния кодекс на СОТ.
„Сътрудничеството със СОТ навлиза във фаза на много конкретни и видими ефекти и ползи“, отбеляза Бобева. Тя приветства идеите на организацията и готовността ѝ да подпомогне работата на Министерството на икономиката и енергетиката за подготовката на Плана за действие по Стратегията за развитие туризма.
Вицепремиерът акцентира и върху предложението на г-н Рифай за обмяна на студенти, така че те да могат да получат знания и умения в централата на СОТ в Мадрид за това как се прави туризъм в глобална конкуренция.
„Подкрепяме туризма, който обогатява културата на хората, създава повече БВП, повече сътрудничество и мир“, подчерта вицепремиерът Бобева.
Талеб Рифай представи Световния етичен кодекс, като отбеляза, че той е приет през 2001 година и ангажира държавите и организациите да работят за развитието на устойчив туризъм.
Рифай изтъкна, че миналата година общо 1 млрд. 87 млн. туристи са пресекли границата на своята държава. Само за една година техният принос е 1,4 трилиона долара. „Това са 9 процента от световния брутен продукт и 30 процента от световния експорт на услуги“, допълни той.
Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев съобщи, че съвместно със СОТ ще бъде разработен пилотен проект - създаване на културно-исторически маршрут. Той ще бъде финансиран от ОП „Региони в растеж“. Обмисля се това да бъде маршрутът „Виа Траяна“ – връзката на Древния Рим с Близкия изток, път, който води началото си от Апенинския полуостров, прекосява Централна Европа, преминава през р. Дунав, прекосява България от север на юг и минавайки през Пловдив стига до бреговете на Средиземно море.
Зам.-министърът съобщи, че благодарение на партньорството си със СОТ, още от утре УНСС ще има достъп до електронната библиотека и до статистическата база данни на организацията.
По-рано през деня вицепремиерът Даниела Бобева се срещна с председателя Националната туристическа администрация на Китай Шао Циеуй. По време на разговора бяха обсъдени конкретни мерки за увеличаване на потока от туристи между двете страни – разкриване на директна авио линия между двете държави, облекчаване на визовия режим, по-сериозна реклама и работна група за създаване на общ продукт на страните от региона на Балканите, който да бъде предложен на китайските туристи.