Поне 15 хил. души годишно си купуват шофьорски книжки

19.10.2009 | 08:54
по статията работи:
Средният рушвет за взимане на изпита е 300 лв. Над 25 са фирмите, известни с "лесно" изкарване на книжка срещу твърда сума
Поне 15 хил. души годишно си купуват шофьорски книжки

Поне 15 000 нови шофьори-убийци сядат зад волана всяка година. Толкова са хората, които си купуват свидетелство за управление, твърдят хора от бранша. Според техните сметки над 4,5 млн. лева подкупи прибират само 10 от автошколите в страната.

Средният рушвет за взимане на изпита е 300 лв. Над 25 са фирмите, известни с "лесно" изкарване на книжка срещу твърда сума. Често на рекета им стават жертва и съвестните курсисти, които могат да прескочат летвата и сами, но нарочно им се пречи. 30% от автошколите пък са дъщерни или близки до хората, които провеждат или ръководят провеждането на изпитите, твърдят от браншовите организации на инструкторите.

"С някои от тези, които не сме научили, а са си купили книжка, ще се размина на пътя и той ще ме убие", коментира Красимир Георгиев, шеф на Асоциацията за квалификация на автомобилисти в България, цитиран в днешния си брой вестник "Стандарт".

В конкурентния стремеж за повече курсисти и печалба, школите - сега учебни центрове, и инструкторите - еднолични търговци, свалят цената до такива нива, че дори не покрива стойността на обучението.

Не е възможно с 250-300 лева човек да получи качествено образование, каквото му се полага по норматив, чудят се дори в бранша. И си обясняват дъмпинга с парите, взети под масата. Голяма част от българите се интересуват да се сдобият с книжка, а не да се научат наистина както трябва да карат, коментират преподавателите, отказали да се превърнат в част от фабриката за убийци. Годишно около 250 000 мераклии за шофьори се явяват на изпитите.

"За да познаете, че една школа ще ви изкара книжката по втория начин, гледайте цената. Ако е твърде ниска, значи ще си доплатите. В същото време няма да получите нужните знания и умения зад волана", разказа инструктор за порочната практика на колегите си. Друг знак е, когато непрекъснато започнат да ви втълпяват, че от вас нищо не става. Докато не дойде репликата: "Дай 300 лева и изпитът ти е решен". Инструкторът прибира 100 лева, а останалите дава на останалите по веригата. Задължително това става с участие на човек на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Въпреки вечните уверенията на шефовете, че там служителите са чисти "като сълза". Обикновено излизат с аргумента, че "не е възможно да има купуване на изпит, защото до определения ден не се знае кой експерт ще бъде изпратен да го проведе". Според ръководители на учебни центрове за обучение на водачи на МПС обаче именно този жребий се манипулира.

Когато без предварително предупреждение по време на изпит се появяват проверяващи инспектори, се оказва, че резултатите на курсистите на някои фирми са потресаващи. От 12 души група 11 предават бели листове, четирима имат по 30-40 грешки и само един изкарва листовките. И това става, въпреки че преди това те трябва да са минали през вътрешен изпит, който би трябвало да е отсял неподготвените и да не ги допусне изобщо да финалния тест.

Заради славата на фирмите с лесните книжки дори се практикува изпитен туризъм. Например е известно, че определени автошколи в София, Враца или Хасково работят на твърд рушвет и от близки градове "изкарват" книжка там. Именно в тези градове са и най-многото регистрирани нарушения.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...