Последен шанс за реформиране на енергетиката

24.06.2015 | 12:23
по статията работи: econ.bg
Така НЕК ще достигне до печалба, смята шефът на КЕВР
Последен шанс за реформиране на енергетиката
Снимка: Sxc.hu

Последният шанс за стабилизиране и реформиране на енергийния сектор е тази година. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, който беше изслушан от парламент за промените в цените на тока от 1 юли.

„2015 г. е последният шанс да бъдат извършени съществени реформи в енергетиката, ако искаме тя да се стабилизира финансово и да обслужва населението и бизнеса с прогнозируеми цени и количества“, заяви Иванов.

Според него предвиденото за есента окончателно либерализиране на енергийния пазар, какъвто ангажимент сме поели към Брюксел, ще помогне за разрешаването на голяма част от съществуващите проблеми. Шефът на КЕВР подчерта, че още в началото на тази година секторът се е намирал в много тежко състояние и са предприети реформи в няколко насоки.

Промените в Закона за енергетиката от 6 март са били първата стъпка, която е позволила да тръгнат реформите, отбеляза Иванов. И припомни, че първата насока е свързана с ограничаване на изкупуваното количество електроенергия от топлофикационните и заводските електроцентрали. Втората е, че България, като член на ЕС, ще се възползва от единната платформа за продажба на въглеродни мисии и средствата ще отидат директно през Министерството на енергетиката в обществения доставчик НЕК, съобщи БТА. Всички тези мерки ще доведат до стабилизирането на компанията. Според Иванов до края на следващия регулаторен период НЕК ще излезе на печалба.

Иванов обясни на депутатите още, че ръководената от него Комисия в момента се стреми да въведе по-голяма справедливост при ценообразуването на тарифите за всички. Освен чрез пряката цена на тока, тя трябва да бъде въведена и чрез добавката "задължение към обществото". След 2 ноември, когато започне да работи българската електроенергийна борса, тази добавка ще бъде универсална за всички. Следвания до момента модел тя е била неравномерно разпределена. Битовите абонати и дребният бизнес са плащали по 53 лв. за всеки потребен мегаватчас, а едрият бизнес и излезлите на свободния пазар фирми - само 19 лв., поясни Иванов.

Сега КЕВР иска да създаде единна за всички добавка „задължения към обществото” в размер на 40 лв. Иванов допълни, че европейските директиви дават възможност големите индустриални предприятия в България да се възползват от компенсации и редуциране на тази добавка, което за тях ще сведе поскъпването на крайната цена на ел.енергията до около 1%.

Източник: iNews

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....