Държавата трябва да обърне сериозно внимание на кризата със зърнената реколта, каза пред БНТ председателят на Националната асоциация за зърнопроизводителите (НАЗ) Ангел Вукодинов.
Миналата седмица от бранша алармираха, че през 2013 г. хлябът може да достигне до цена от 2 лв. и дори да надхвърли това ниво. Това може да стане факт, ако продължи липсата на сериозни валежи със стопанско значение. Възможно е дори да се стигне до зърнена криза, коментира тогава зам.-председателят на НАЗ Радослав Христов.
Днес (22 октомври 2012 г.) Ангел Вукодинов потвърди тези очаквания. Той отказа да се ангажира с прогнозирането на точни нива на очакваната цена на хляба, но е категоричен, че поскъпване неминуемо ще има.
Причината за лошите прогнози е неблагоприятната климатична обстановка през последните две години и особено през последните четири-пет месеца, потвърди председателят на браншовото сдружение. Липсата на дъжд вече е засегнала новата реколта.
"Площите с пшеница или не са поникнали, или, ако са поникнали, са започнали да изсъхват", обясни Вукодинов селскостопанската обстановка към днешна дата.
Той добави, че в България суровината за хляба се купува средно на 20-25% под световните цени. След начисляването на всички производствени разходи една търговска стойност от 2 лв. в бъдеще няма да може да се изключи. Експертът обясни:
"Това е нормално, защото ако се купи на борсова цена и се начислят разходи, ако предположим, че имаме дефицит в България - няма да бъде с минус 25% цената спрямо борсовата, а ще бъде плюс 25%. И ако сложим като залог в производството на хляба тези плюс 25%, както и всички производствени разходи за хляба, ще видите, че тази цена от 2 лева може би няма да бъде нереална".
От своя страна председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Едуард Стойчев определи прогнозите на зърнопроизводителите като силно преувеличени и предварителни. Според него те вредят на пазарната икономика.
"Абсолютно не съм съгласен с такива приказки, защото никой не може да каже, първо, каква ще е реколтата в съседните държави; никой не може да каже каква ще бъде реколтата в световен мащаб догодина", заяви Стойчев.
Освен това, добави председателят на ДКСБТ, търговците у нас твърдят на всеки Консултативен съвет по зърното, че съгласно пазарния принцип, ако навсякъде реколтата е лоша, а у нас е добра, страната ни трябва да изнася зърно. Съответно, "ако, не дай си боже, имаме компрометирана реколта догодина, тогава да бъдат така добри да внесат евтино зърно от другите страни".