Потребителите на енергия стават "клиенти"

09.11.2011 | 18:10
по статията работи: Елица Елефтерова
Засилва се ролята на ДКЕВР. Днес бяха представени промените в Закона за енергетиката
Потребителите на енергия стават "клиенти"

В момента тече обществено обсъждане на проектозакона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. На специална пресконференция днес (9 ноември) експерти от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) както и зам.- министър Делян Добрев обясниха акцентите в промените.

Измененията са в няколко направления. В новия закон преносът на енергия се отделя от производството и търговията и се въвеждат гаранции за независимост на операционните мрежи. Освен това се гарантира развитието на мрежата. Засилва се ролята на регулаторния орган - Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). С измененията се дефинират ясно правата на потребителите

Промените са съобразени с две европейски директиви. Става дума за Директива 2009/ЕС относно общите правила за вътрешния пазар на електрическа енергия и Директива 2009/ЕС относно общите правила за вътрешния пазар на природен газ.

Промяната в ДКЕВР

Засилването на ролята на регулатора пряко произтича от изисквания и в двете директиви. След влизането в сила на промените, ДКЕВР ще регулира избора на членовете на Управителния съвет на операторите като целта е да се избегнат конфликтът на интереси и да не влияят на пазара. Освен това регулаторът ще следи за дискриминация на едни фирми в полза на други, с които операторите работят.

Отделяне на преносния оператор от производството и доставките на електроенергия и природен газ

Независимият преносен оператор ще бъде предприятие, което ще се регулира от ДКЕВР. То ще трябва да осигурява разширението, поддържането и модернизирането на мрежите. След промените този оператор ще трябва да съставя 10-годишни планове за развитие на преносните мрежи, чието спазване ДКЕВР ще следи.

Защита на потребителите/клиентите

В промените е заложена промяна на понятието "потребители" с "клиенти". Клиентите вече ще разполагат с възможност да прекратяват договорите с операторите едностранно, без допълнително заплащане. Договорите с енергийните предприятия ще съдържат информация за правата на клиентите, както и възможността за смяна на доставчика. Явор Стоянов - експерт в МИЕТ, обясни, че смяната на доставчика като възможност съществува и в стария закон. Промяната е, че операторът вече ще има задължението да извърши смяната до три седмици. По време на дискусията обаче стана ясно, че на практика тази възможност за смяна на доставчика остава само на хартия.

Промените предвиждат и много по-детайлна фактура за потребителите, в която ще бъде упоменато по-детайлно потреблението на енергията. Във фактурата освен това ще има информация и за източника на енергия - ТЕЦ, ВЕИ или др., както и информация за това къде клиентите могат да обжалват сметката си.

"Уязвими клиенти"

Най-общо това са тези клиенти, които не могат да си плащат сметките. Въвеждането на този термин идва от изискванията в европейските директиви. Явлението, свързано с понятието, се нарича "енергийна бедност". Кои клиенти ще се третират като "уязвими", както и каква стратегия ще бъде избрана за тях, предстои да се разбере след предложение на министъра на социалната политика Тотю Младенов и съгласуването му с министъра на икономиката Трайчо Трайков.

Защитени потребители

В промените е въведено и понятието "защитени потребители". В тази група влизат всички клиенти, на които е гарантирана доставката на електроенергия на регулирана цена. В тази категория попадат малките предприятия и всички домакинства. Всички останали предприятия ще купуват енергия от свободния пазар.

Добрев обясни, че от 100% консумация на електроенергия, 20% използват ток средно напрежение, тази група ще купува електричеството си от свободния пазар. Останалите 80% използват ток ниско напрежение - това е групата на защитените потребители. От тях 30% са фирми и 50% са домакинства. Тези 30% от фирмите могат, ако искат също да преминат към купуване на ток от свободния пазар, но според експертите това няма да им бъде изгодно заради цените на електроенергията.

По отношение на предизвикалата спорове такса за електромер, стана ясно, че в закона се предвиждат т.нар. цени за достъп до мрежа, които включват цената за електромер и за поддръжка на мрежата. Според представителите на МИЕТ това не би трябвало да доведе до повишаване на цените на електроенергията за крайните клиенти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...